تلفن کلینیک زیبایی مهراز 02144500811-12
آدرس کلینیک زیبایی مهراز تهرانسر، میدان کمال الملک ، ساختمان کمال الملک واحد 3

لیزر رولی یا شاتی

لیزر رولی بهتر است یا لیزر شاتی؟


تاریخ انتشار : 6 اردیبهشت 1400     

4.5/5 - (11 امتیاز)

لیزر رولی بهتر است یا لیزر شاتی ، از بین بردن موهای زائد از دیرباز در همه افراد به خصوص در بانوان از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و هم چنان نیز به عنوان یک دغدغه به حساب می آید. راه های بسیاری برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد که برخی از آن ها اثر بخش و برخی دیگر بی اثر یا مقطعی می باشند.

شما بهتر است برای انتخاب یک روش مناسب، از روش هایی با اثر بخشی بالا یا همان روش های دائمی استفاده کنید تا از شر موهای زائد خود خلاص شوید. لازم به ذکر است که یکی از بهترین روش ها یا مناسب ترین روش برای از بین بردن موهای زائد، استفاده از لیزر می باشد.

لیزر موهای زائد می تواند 80 الی 90 درصد موها را به صورت کلی از بین ببرد بنابراین پوستی زیبا و صاف را برای شما به ارمغان می آورد. لیزر موهای زائد انواع و اقسام مختلفی دارد و ما در این مقاله به بررسی لیزر رولی و لیزر شاتی می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

مرکز لیزر  در غرب تهران مهراز کلینیک ارائه دهنده بهترین خدمات لیزر ، خوانسازی ، تناسب اندام ، prp ، RF  و … می باشد. شما می توانید برای ارائه خدمات بهتر با شماره 02144500811 و 09124940252  تماس حاصل نمایید و یا فرم زیر را تکمیل کنید.

لیزر رولی چیست؟

لازم به ذکر می باشد که لیزر رولی به دستگاه های لیزری گفته می شود که  امواج لیزر به طور مداوم از هندپیس دستگاه لیزر به بدن نفوذ می ‌کند. به علت  تماس بیش از حد و سریع این دستگاه به پوست بدن معمولاً از لیزر رولی در انواع شبه لیزر مانند مواردی که در زیر بیان می شود، مورد استفاده قرار می گیرد:

 • سولاری ( SOLARY)
 • آی پی ال ( IPL )
 • آی 2 پی ال ( I2PL )
 • ایلایت( Elight )
 • اس اچ آر ( SHR)

در این دستگاه لیزر با چندین طول موج مختلف به پوست بدن نفوذ می کند و به همین علت تمرکز آ نها و شدت امواج نسبت به لیزر شاتی کمتر است و با وجود اینکه هم پوشانی بهتری برای حذف موهای زائد دارند اما هم چنان بازدهی آن ها نسبت به لیزر شاتی پایین تر است.

هندپیس مخصوص دستگاه لیزر رولی به نحوی طراحی شده است که سری آن مستقیم روی پوست بدن قرار می گیرد و با حرکت چرخشی روی پوست جابه جا می شود و امواج لیزر را وارد پوست می نماید. لیزر رولی یا شاتی کدام بهتر است؟

لیزر رولی چیست؟

علت انتخاب دستگاه لیزر موهای زائد رولی چیست؟

لیزر رولی به دستگاه های لیزری میگویند که امواج لیزر به طور پی در پی از هندپیس دستگاه به بدن رسوخ می‌کند. به علت تماس بیشتر و تندتر این دستگاه به پوست بدن به طور طبیعی از لیزر رولی در انواع شبه لیزر مثل سولاری (SOLARY)، آی پی ال (IPL)، آی 2 پی ال (I2PL)، ایلایت(Elight) و اس اچ آر (SHR) بکار گرفته می شود.

دستگاه لیزر موهای زائد رولی خیلی بیشتر از دستگاه شاتی با پوست بدن تماس دارد. به این ترتیب اشعه لیزر را با قدرت بیشتری به بدن وارد می کند. این دستگاه به صورت چرخشی حرکت کرده و امواج لیزر را به همه جای پوست اعمال می کند.

به این ترتیب همه قسمت های پوست در معرض لیزر قرار می گیرند و درمان کاملتری انجام می شود. سرعت انجام این کار با دستگاه رولی خیلی بیشتر از دستگاه شاتی است و میزان پوشش دهی آن روی پوست نیز بالاتر می باشد.

در هنگام خرید و انتخاب دستگاه لیزر رولی، باید شدت و قدرت اشعه لیزر دستگاه، میزان نفوذ پذیری آن در داخل بدن و میزان جذب شدن آن را در نظر بگیرید. هرچه اشعه ها قوی تر باشند و نفوذ بیشتری داشته باشند، احتمال رسیدن آن ها به ریشه و مو و سوزاندن آنها خیلی بیشتر است و عملکرد بهتری دارند.

 لیزر شاتی چیست؟

باید بیان شود که لیزر شاتی به دستگاه های لیزر موهای زائد گفته می شود که از برگه های مستطیل شکلی در ابعاد مختلف که شات نامیده می شوند؛ برای حذف موهای زائد هر ناحیه از بدن استفاده می کنند.

در این نوع دستگاه ها، ورقه های شات روی نواحی مختلف بدن که باید تحت درمان با لیزر قرار بگیرند؛ به کار خواهند رفت و هندپیس دستگاه در فاصله مشخصی از ورقه های روی پوست قرار گرفته و پس از روشن شدن دستگاه توسط اپراتور، تعداد شات تعیین شده برای حذف موهای زائد آن ناحیه از بدن زده خواهد شد. حجم و ضخامت مو های موجود در ناحیه تحت درمان، تعداد شات لیزر و در نتیجه تعداد ورقه های مورد استفاده و قدرت دستگاه را تعیین می کند.

مزایای دستگاه لیزر دایود رولی چیست؟

یکی از دلایل استفاده از این دستگاه امنیت آن می باشد. از بین بردن موهای با رنگدانه ی تیره در پوست های سفید تا تیره در کمترین زمان از مزایای این دستگاه می باشد. سرعت انتقال اشعه ی این دستگاه بالاست و کمترین آسیب به سلول های پوستی وارد می کند و مدت زمان کمتری برای از بین بردن موهای زائد نیاز می باشد. دستگاه لیزر رولی سوختگی کمتری دارد و ایمنی بیشتری نیز دارد.

تفاوت لیزر شاتی با رولی چه می باشد؟

لیزر رولی یا شاتی ، شایان به ذکر است که لیزر رولی با لیزر شاتی تفاوت های خاصی دارد و شما با دانستن این تفاوت ها می توانید به این نتیجه برسید که کدام یک از لیزر ها برای شما مناسب می باشد. از جمله تفاوت های لیزر شاتی و لیزر رولی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • هزینه لیزر موهای زائد
 • عملکرد لیزر برای حذف موهای زائد
 • ایمنی لیزر موهای زائد
 • سرعت لیزر موهای زائد
 • فرسودگی قطعات دستگاه لیزر

هزینه لیزر موهای زائد با لیزر شاتی یا رولی

حال در زیر به بررسی هر یک از موارد ذکر شده می پردازیم:

هزینه لیزر مو :

می توان اذعان داشت که در گذشته هزینه لیزر موهای زائد با توجه به تعداد شات های به کار رفته در هر ناحیه از بدن تعیین می شد؛ در نتیجه هر چه حجم مو بیشتر بود؛ تعداد شات ها نیز افزایش می یافت و هزینه لیزر موهای زائد نیز بالاتر می رفت. اما امروزه هزینه لیزر مو با توجه به تعداد جلسات لیزر موهای زائد تعیین می ‌شود و بنابراین تفاوت لیزر شاتی با رولی در تعداد جلسات مورد نیاز برای حذف موهای زائد می باشد.

به دلیل آن که تعداد جلسات مورد نیاز برای لیزر شاتی معمولا کمتر از لیزر رولی می باشد؛ هزینه لیزر موهای زائد با دستگاه های الکساندرایت بسیار کمتر از لیزر دایود است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که هزینه لیزر شاتی کم تر از لیزر رولی می باشد.

عملکرد لیزر برای حذف موهای زائد:

لازم به ذکر می باشد که لیزرهای شاتی مانند لیزر کندلا الکساندرایت با فلش لامپ کار می کنند. بنابراین میزان عملکرد لامپ که بر حسب تعداد شات و ثانیه توسط سازنده دستگاه لیزر مشخص می شود؛ محدود است و لامپ دستگاه باید بعد از تعداد شات های مشخصی تعویض شود تا بازدهی دستگاه حفظ شود. در صورتی که لیزر های رولی مانند لیزر دایود به طور مداوم و پشت سر هم اشعه لیزر را به پوست می تابانند و اپراتور دستگاه باید به طور مداوم سری دستگاه را در نواحی مختلف پوست حرکت دهد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

ایمنی لیزر مو :

هندپیس لیزر شاتی با فاصله مشخصی از سطح پوست قرار می گیرد و اشعه لیزر را می تاباند. در حقیقت سر هندپیس لیزر شاتی مانند دستگاه الکس هیچ گونه تماسی با سطح پوست برقرار نخواهد کرد. حتی برای رعایت فاصله مناسب بین اپلیکاتور لیزر الکساندرایت با سطح پوست یک گاید فلزی روی هندپیس تعبیه شده است.

در عوض لیزر رولی باید به طور کامل با پوست بدن تماس داشته باشد تا اشعه لیزر به پوست نفوذ کند. به همین علت می توان اذعان داشت که مهم ترین تفاوت لیزر شاتی و رولی در ایمنی آن ها می باشد. بنابراین لیزر شاتی به علت عدم برقراری تماس با پوست ایمن تر می باشند و عوارض جانبی کمتری برای بیمار ایجاد می نماید.

سرعت لیزر موهای زائد:

دستگاه های لیزر شاتی  مانند لیزر الکساندرایت سریع ترین دستگاه لیزر موهای زائد است که با امکان تنظیم ۵ شات در ثانیه با کمترین عوارض جانبی، بیشترین تاثیر را در افرادی با پوست روشن و موی تیره به خصوص برای نژاد ایرانیان خواهد داشت.

با وجود این که دستگاه های رولی به طور مداوم و پشت سر هم امواج لیزر را به پوست منتقل می کنند و اپراتور هندپیس دستگاه را روی پوست جابه جا می کند تا تمام نواحی را پوشش دهد اما به علت کمتر بودن انرژی و شدت امواج دستگاه های لیزر رولی مانند لیزر دایود، سرعت و بازدهی این دستگاه ‌ها به خصوص برای نواحی وسیعی بدن مانند کمر یا پاها به اندازه لیزر شاتی الکس نمی باشد.

فرسودگی قطعات دستگاه لیزر :

باید بیان شود که لیزر شاتی بر اساس تعداد شات های به کار رفته نیاز به تعویض لامپ دارد. در دستگاه های پیشرفته مانند لیزر الکساندرایت زمانی که تعداد شات به حد نصاب خود برسد حتی اگر دستگاه هیچ مشکلی نداشته باشد و تمام قطعات آن سالم باشد؛ از کار می افتد.

به دلیل آن که عدم تعویض لامپ دستگاه بعد از اتمام حد نصاب شات ها ممکن است برای بیمار ایجاد عوارض جانبی نماید و بازدهی مناسب را نداشته باشد. این ویژگی نشان دهنده امنیت بالای لیزر الکساندرایت است نه فرسودگی قطعات این دستگاه. شاید به همین دلیل است که عوارض جانبی لیزر شاتی مانند سوختگی در لیزرهای رولی مانند لیزر دایود بیشتر مشاهده می‌ شود و در لیزر الکس با توجه به با تجربه بودن اپراتور لیزر به حداقل مقدار خود خواهد رسید.

کدام لیزر بهتر است شاتی یا رولی

کدام لیزر بهتر است؟ رولی یا شاتی؟

دستگاه لیزر رولی یا شاتی برای پاسخ به این سوال بهترین مورد در نظر گرفتن مزایا هرکدام از دستگاه های لیزر می باشد به همین دلیل در زیر به بررسی مزایای هر مکدام از لیزر های شاتی و رولی پرداخته ایم.

مزایای لیزر رولی :

از مزایای بسیار مهم لیزر رولی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. همپوشانی کامل پوست برای لیزر مو

طراحی هندپیس لیزر رولی به گونه ایی است که اپراتور لیزر می تواند آن را بدون محدودیت روی پوست حرکت دهد تا حذف موهای زائد توسط امواج لیزر شده از هندپیس لیزر رولی به طور کامل انجام گیرد به دلیل آن که نیازی به استفاده از ورقه های شات در لیزر رولی نمی باشد؛ لازم به ذکر است که هم پوشانی کامل روی پوست ناحیه تحت درمان انجام می گیرد.

 1. عدم محدودیت رنگ پوست برای لیزر مو

دستگاه های لیزر رولی مانند لیزر دایود، امواج لیزر را در فرکانس های مختلف و با انرژی پایین ساطع می نمایند. به همین علت استفاده از آن ها در پوست هایی با رنگ تیره نیز مشکلی ایجاد نخواهد کرد و عوارض جانبی آن برای افرادی با پوست تیره کمتر می باشد.

مزایای لیزر شاتی چیست

مزایای لیزر شاتی

از مزایای بسیار مهم دستگاه لیزر شاتی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • ایمنی بالای لیزر مو

لازم به ذکر است که مهم ترین مزیت لیزر شاتی ایمن بودن آن برای لیزر موهای زائد می باشد. به دلیل آن که هندپیس دستگاه لیزر شاتی مانند لیزر الکس با پوست به طور مستقیم تماس برقرار نمی کند و به سطح پوست هیچ گونه آسیبی وارد نکرده و عوارض جانبی شدید مانند سوختگی بعد از لیزر موهای زائد با دستگاه الکس مشاهده نمی ‌شود.

 • تعداد جلسات کمتر لیزر موهای زائد نسبت به لیزر رولی

تعداد شات ها در لیزر شاتی قابلیت تنظیم دارند و اپراتور می تواند با توجه به حجم مو و وسعت ناحیه تحت درمان، تعداد شات ها را در ثانیه بالا ببرد تا لیزر موهای زائد سریع تر انجام گیرد. معمولاً تعداد جلسات لیزر شاتی حداکثر 8 جلسه می باشد. در صورتی که برای لیزر رولی ممکن است 10 تا 12 جلسه نیز طول بکشد.

 • بازدهی بالای لیزر شاتی

نتایج تحقیقات مختلف نشان داده است که بازدهی لیزر موهای زائد در دستگاه های شاتی الکس بیش از ۸۵ درصد می باشد و امکان رشد مجدد موها بعد از لیزر مو با دستگاه شاتی بسیار کمتر است. لیزر دایود که از نوع لیزر رولی می باشد علاوه بر این که عوارض جانبی بیشتری دارد کاهش دائمی موهای زائد بدن توسط آن کمتر از ۸۰ درصد می باشد.

 • عوارض جانبی کمتر لیزر شاتی بعد از جلسات لیزر مو

باید بیان کرد که انرژی لیزر شاتی را می توان توسط تنظیمات دستگاه به راحتی کنترل کرد و هندپیس دستگاه به نحوی طراحی شده که ایجاد سوختگی با لیزر شاتی بسیار کمتر است و کاربرد راحت تری دارد.

 • درد کمتر در هنگام لیزر موهای زائد

میزان درد و ناراحتی با استفاده از لیزرهای شاتی بسیار کمتر از لیزرهای رولی می باشد چون اپراتور لیزر هر ناحیه از بدن را با تعداد شات های مشخص لیزر می کند و در صورت عدم رضایت بیمار یا احساس درد و ناراحتی، تنظیمات آن را برای شات های بعدی تغییر خواهد داد.

هزینه لیزر رولی و شاتی

با چه روشی می توان تشخیص داد که لیزر رولی بهتر است یا شاتی؟

دستگاه لیزر رولی یا شاتی یکی از مسائلی که بشر امروزی اهمیت زیادی به آن می دهد، از بین بردن موهای زائد بدن است. خیلی ها دوست دارند که با روشی برای همیشه از این موها خلاص شوند. بهترین و مناسب ترین راهی که این افراد می توانند استفاده کنند، لیزر کردن موهای زائد می باشد.

نظرسنجی و استفاده از تجربیات دیگران مهم ترین عاملی است که به شما نشان می دهد لیزر رولی بهتره یا شاتی. با توجه به نظرسنجی های انجام گرفته از افرادی که لیزر موهای زائد را با دستگاه لیزر رولی دایود و لیزر شاتی کندلا الکساندرایت انجام داده‌اند مشخص شده که عوارض جانبی بعد از لیزر موهای زائد با دستگاه کندلا الکس در کمتر از ۵ درصد از افراد به ایجاد تورم شدید، سوختگی یا التهاب ناشی از لیزر منجر شده است.

در صورتی که لیزر دایود به علت تکنولوژی پیچیده تر باید حتماً توسط متخصص پوست و مو انجام گیرد و در صورتی که افراد بی‌تجربه به خصوص در آرایشگاه ها از دستگاه لیزر رولی مانند دایود استفاده کنند؛ امکان مشاهده سوختگی، تاول باقی ماندن جای زخم و هایپرپیگمنتیشن برای بیش از 10 درصد از بیماران وجود خواهد داشت.

با کدام لیزر، موهای زائد خود را از بین ببریم؟ لیزر رولی یا شاتی؟!

لیزر رولی یا شاتی ، باید بیان شود که نظرسنجی و استفاده از تجربیات دیگران مهم ترین عاملی است که به شما نشان می دهد لیزر رولی بهتره یا لیزرشاتی. با توجه به نظرسنجی های انجام گرفته از افرادی که لیزر موهای زائد را با دستگاه لیزر رولی دایود و لیزر شاتی الکساندرایت انجام داده‌اند مشخص شده که عوارض جانبی بعد از لیزر موهای زائد با دستگاه الکس در کمتر از ۵ درصد از افراد به ایجاد تورم شدید، سوختگی یا التهاب ناشی از لیزر منجر شده است.

در صورتی که لیزر دایود به علت تکنولوژی پیچیده تر باید حتماً توسط متخصص پوست و مو انجام گیرد و در صورتی که افراد بی‌ تجربه به خصوص در آرایشگاه ها از دستگاه لیزر رولی مانند دایود استفاده کنند؛ امکان مشاهده سوختگی، تاول باقی ماندن جای زخم و هایپرپیگمنتیشن و اسکار برای بیش از 10 درصد از بیماران وجود خواهد داشت.

دستگاه لیزر رولی و یا شاتی کدام بهتر است

نکته بسیار مهم:

لازم به ذکر است که قبل از انتخاب دستگاه لیزر مناسب برای خود، بهتر است که در این باره با یک پزشک معالج مشورت نمایید تا ایشان بهترین راه را در اختیار شما بگذارد. هرگز خودتان دستگاه لیزر موهای زائد را انتخاب نکنید و هم چنین به کلینیک های نامعتبر یا به آرایشگاه ها برای انجام لیزر موهای زائد مراجعه نفرمایید به دلیل آن که این کار خطرات خاص خود را دارد و می تواند پوست بدن شما را دچار سوختگی و زخم کند.

مهم ترین نکته نیز اپراتور دستگاه لیزر می باشد که باید از تجربه کافی در این زمینه برخوردار بوده، در غیر این صورت ممکن است لیزر موهای زائد با عوارض غیر قابل جبران ظاهر شود. بنابراین در انتخاب کلینیک لیزر خود نهایت دقت را داشته باشید.

سخن آخر:

همان گونه که بیان کردیم، حذف موهای زائد بدن یکی از دغدغه های مهم زنان و مردان در عصر امروزی می باشد. با پیشرفت تکنولوژی، دستگاه های لیزر مختلفی وارد بازار شده که انتخاب بهترین دستگاه لیزر را برای بیماران به معضل بزرگی تبدیل کرده است.

تصمیم گیری در مورد اینکه لیزر رولی بهتر است یا شاتی باید  با بررسی کاملی  در خصوص دستگاه های لیزر مختلف انجام شود. نتایج مطالعات و تجربیات بیماران نشان داده است که تا کنون دستگاه لیزر شاتی مانند لیزر الکساندرایت از لحاظ بازدهی بسیار عملکرد بهتری دارند و در عین حال عوارض جانبی و هزینه جلسات لیزر موهای زائد با دستگاه های شاتی بسیار کمتر بوده است.

با این وجود توصیه می‌شود که قبل از انجام لیزر موهای زائد، با پزشک در این باره مشورت نمایید. شما می توانید برای لیزر در غرب تهران ، لیزر کل بدن ، نکات قبل از لیزر موهای زائد و … با ما در تماس باشید و یا از طریق فرم زیر اقدام به تعیین وقت نمایید.


۲ پاسخ به “لیزر رولی بهتر است یا لیزر شاتی؟”

 1. صدف گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  ممنونم بابت اطلاعات خوبتون .. من خودم بین دستگاه های لیزر رولی و یا شاتی برای انجام لیزر موهای زائد بدنم مونده بودم و با چند نفر مشورت کردم که کدوم بهتره دستگاه لیزر رولی و یا شاتی … الان که مقالتون رو خوندم بیشتر متوجه موضوع شدم .. می خواستم بدونم شما توی کلینیکتون چه دستگاهی دارید و اینکه تاثیر دستگاه به چه صورت هست؟

 2. راضیه گفت:

  سلام روز بخیر
  ممنون از اطلاعات خوبتون راجب لیزر رولی و شاتی.. من اطلاعاتم کامل شد راجب این موضوع … واقعا مطالبی که منتشر میدید خیلی عالین
  من چندوقتی که تصمیم گرفتم بیام کلینیک شما برای انجام لیزر چون چندتا از دوستام اومدن و خیلی خیلی راضی بودن .. می خواستم بدونم وقت دهیتون به چه صورت هست ؟…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


رزرو وقت آنلاین


 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

ارتباط با ما


Call Now Buttonتماس با ما