تلفن کلینیک زیبایی مهراز 02144500811-12
آدرس کلینیک زیبایی مهراز تهرانسر، میدان کمال الملک ، ساختمان کمال الملک واحد 3

شات لیزر چیست؟

تعداد شات های لیزر برای نواحی بدن


تاریخ انتشار : ۲۳ فروردین ۱۴۰۰     

تعداد شات های لیزر برای نواحی بدن ، همان گونه که بارها و بارها در مقالات مختلف اشاره داشته ایم، استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زائد می تواند بهترین گزینه باشد. برای آن که بتوانید بهترین اثر بخشی از بین بردن موهای زائد را داشته باشید، باید از روش های به روز و نوین استفاده نمایید و دیگر دور روش های قدیمی از بین بردن موهای زائد را خط بکشید.

به صورت کلی لیزر موهای زائد می تواند 80 الی 90 درصد موهای زائد شما را از بین ببرد و به عبارتی رشد آن ها را متوقف نماید. در این قاله قصد داریم تا به بررسی تعداد شات های لیزر برای نواحی بدن بپردازیم، بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمنیه تا انتهای این مقاله ما را یاری فرمایید.

چه لیزرهایی بیشترین تأثیر را از برای از بین بردن موهای زائد دارند؟

برای پاسخ به این سوال باید بیان شود که تأثیر لیزر موهای زائد به نوع  مو و رنگ پوست شما بستگی دارد و ممکن است برخی دستگاه ها روی شما تأثیر گذار و برخی دیگر بدون تأثیر باشند. البته تشخیص این موضوع که کدام دستگاه برای شما مناسب است بر عهده پزشک معالج می باشد.

با این وجود می توان اذعان داشت که بعد از تایید لیزر الکساندرایت به عنوان اولین دستگاه لیزر موهای زائد با تاثیر دائمی و بدون عوارض جانبی توسط سازمان غذا و دارو کشور آمریکا، پیشرفت های زیادی در دستگاه های لیزر بوجود آمده است.

با گذشت زمان، محققان سعی کردند برای از بین بردن احتمال بروز لک بعد از درمان برای بیمارانی که پوست تیره تری داشتند؛ روش های سالم تری را طراحی کنند. آن ها توانستند با طراحی دستگاه هایی دارای مواردی که در زیر اشاره می شود، گام بزرگی در گستردگی دستگاه های لیزر و موثر بودن آن ها بردارند:

 • تعداد شات های لیزر مختلف در ثانیه،
 • حالت های ارسال پالس،
 • سیستم خنک کننده داخلی
 • هم چنین استفاده از دستگاه های لیزر مو با طول موج بلندتر مانند Nd:YAG

نکته بسیار مهم:

لازم به ذکر می باشد که لیزر اندیاگ یکی از ایمن ترین لیزر ها برای پوست های تیره می باشد.

باید بیان شود که شرکت های سازنده دستگاه های لیزر در تلاش هستند که با افزایش تعداد شات های لیزر درثانیه، مدت زمان لیزر مو را کاهش و اثربخشی آن را افزایش دهند.

در حال حاضر شرکت کندلا توانسته فرکانس دستگاه های لیزر خود را که همان تعداد شات در ثانیه است در محدوده یک، دو، سه، چهار و پنج شات در ثانیه تنظیم کند که به عنوان انعطاف پذیرترین دستگاه لیزر مو شناخته می شود و هم چنین یکی از تأثیرگذار ترین دستگاه های لیزر در سطح دنیا می باشد.

از مزیت هایی که تکنولوژی دستگاه های لیزر موهای زائد کنونی را از هم متمایز می کند، می توان به موارد بسیار مهم زیر اشاره داشت:

 • ارسال هدفمند پالس ها
 • کنترل لکه لیزر به منظور جذب بهتر توسط رنگ دانه
 • تخریب فولیکول های مو با بازدهی بیشتر به طوریکه ریسک آسیب دیدن پوست و زمان جلسات را به حداقل برساند
 • درد و ناراحتی بیمار حین لیزر موهای زائد را کاهش می دهد

لازم به ذکر می باشد که افزایش تعداد شات لیزر در ثانیه و قطر لکه لیزر در حال حاضر جزء مهم ترین پیشرفت هایی است که تمام شرکت های سازنده دستگاه های لیزر مو به دنبال آن هستند.

معنای شات چیست؟

معنای شات لیزر چیست؟

می توان اذعان داشت که دستگاه لیزر مو با متمرکز کردن پرتو های نوری، اشعه ی لیزر را به سطح پوست می تاباند. این اشعه با جذب شدن توسط رنگ دانه موجود در ریشه ها و فولیکول های مو و ایجاد حرارت، آن ها را می سوزاند و با تکرار این کار در چند مرحله، کم کم رشد مو در آن ناحیه متوقف می شود.

تکنسین لیزر برای این منظور دستگاه را روی ناحیه ی تحت درمان قرار داده و با فشار دادن کلیدی اشعه های لیزر را عملا به سطح پوست شلیک می نمایند.

هر بار فشار دادن این کلید و هر بار شلیک اشعه به سطح پوست را یک شات می گویند. فرکانس یا تعداد شات در ثانیه نیز به تعداد تخلیه انرژی لیزر روی سطح پوست یک ناحیه از بدن در یک ثانیه گفته می شود.

تاثیر تعداد شات های لیزر در نتیجه لیزر مو چه می باشد؟

شایان به ذکر می باشد که یکی از مهم ترین ویژگی های دستگاه های لیزر که در نتیجه لیزر مو موثر است؛ به صورت زیر ی باشد :

 • طول مدت تابش پالس لیزر روی پوست
 1. تعداد شات های لیزر

می توان اذعان داشت که این موارد تعیین کننده مدت زمانی است که نواحی بدن و پوست ناحیه ای که باید لیزر شود در معرض اشعه لیزر قرار خواهد گرفت. به مدت زمان تابش هر پالس لیزر روی پوست، TRT اطلاق می شود. ممکن است این سوال برای شما به وجود بیاید که شاخص TRT چیست؟

برای پاسخ به این سوال می توان بیان کرد که شاخص TRT مدت زمانی است که 50 درصد از انرژی پالس توسط ملانین جذب شده و حرارت تولید کرده است. چون انرژی لیزر مو پس از نفوذ در پوست به حرارت تبدیل می شود؛ دمای پوست در هر پالس افزایش پیدا خواهد کرد و بیمار این حرارت را به صورت سوزش احساس خواهد کرد.

از دیگر مزایای دستگاه های لیزر جدید این است که این دستگاه های بسیار عالی، از سیستم های خنک کننده با طراحی منحصر به فرد برای کاهش ناراحتی بیمار و احساس سوزش روی پوست استفاده می کنند. در اکثر سیستم ها، هوای خنک و در دستگاه لیزر کندلا الکس، اسپری کریوژن چند میلی ثانیه قبل و بعد از هر پالس روی پوست اسپری می شود. به همین علت تعداد شات لیزر و مدت زمان هر پالس ( TRT ) برای تنظیم سیستم خنک کننده بسیار مهم است.

چند نکته بسیار مهمی که باید بدانید را به صورت زیر شرح می دهیم:

 • هرچه تعداد شات لیزر برای نواحی بدن بیشتر و طولانی تر باشد؛ اثر بخشی درمان و نتیجه حذف موهای زائد بهتر خواهد بود اما از طرفی تعداد شات بیش از اندازه احتمال سوختگی پوست را نیز افزایش می دهد.
 • در حقیقت می توان بیان کرد که بیشتر بودن تعداد شات لیزر در ثانیه موجب می شود انتقال حرارت به ناحیه مورد نظر، بیشتر باشد و از برخورد انرژی پراکنده به پوست جلوگیری شود.
 • از طرف دیگر بیشتر بودن تعداد شات لیزر برای نواحی وسیع تر بدن، مدت زمان درمان را کوتاه خواهد کرد.
 • اگر مدت زمان تابش هر پالس نیز طولانی تر شود، موثرتر خواهد بود. در غیر این صورت، تعداد شات کم و پالس های کوتاه، تنها بخش های کوچکی از ناحیه مورد نظر را در مدتی طولانی طی یک جلسه درمان خواهد کرد.

شات های لیزر و پوست های تیره:

می توان اذعان داشت که تعداد شات های لیزر برای متخصصینی که بیمارانی با پوست های تیره رنگ دارند؛ اهمیت بسیار زیادی دارد. تکنسین های لیزر معمولا برای اثر بخشی بیشتر و حفظ سلامتی پوست بیمارانی که پوست تیره دارند، مدت زمان هر پالس را طولانی و تعداد شات لیزر را کاهش می دهند.

چون احتمال سوختگی و تغییر رنگ پوست اطراف مو را که شامل تیره یا روشن ترشدن پوست است؛ به شدت کاهش می دهد. از طرفی دیگر، پالس های کوتاه و سریع با تعداد شات لیزر بیشتر، راحتی و درمان موثر تری را برای افرادی که دارای پوست روشن هستند؛ به ارمغان می آرود.

شات دستگاه های لیزر

چرا تعداد شات های لیزر برای نواحی مختلف بدن متفاوت است؟

تعداد شات های لیزر به ناحیه ای از بدن که لیزر موهای زائد روی آن انجام می گیرد؛ به موارد زیر بستگی دارد :

 • اندازه
 • ضخامت و تراکم موهای هر فرد
 • رنگ پوست
 • قد و وزن بیمار
 • ویژگی های دستگاه لیزر مو مانند فرکانس مورد استفاده

به عنوان مثال تعداد شات لیزر کندلا الکس برای موهای تیره روی پوست روشن در هر نوبت درمانی به صورت زیر می باشد:

درصورتی که اگر پوست بیمار تیره باشد تعداد شات ها با لیزر کندلا یگ برای زیر بغل تا حدود 20 شات لیزر در هر نوبت افزایش می یابد تا پوست بیمار آسیب نبیند.

تعداد شات های لیزر برای هر ناحیه از بدن توسط دستگاه های شاتی :

جدول آقایان:

ردیفناحیهحداقل تعداد شاتحداکثر تعداد شات
1خط ریش دو طرف50120
2گوش3070
3پشت گردن5030
4جلو گردن50120
5سرشانه150320
6زیر بغل140300
7بازو دو طرف310640
8ساعد دو طرف270560
9پیشانی2040
10بینی2030
11مایو130280
12کمر290610
13شکم و سینه290610
14باسن170380
15ساق پا240640
16ران پا150320
17تمام بدن25005500

جدول بانوان:

ردیفناحیهحداقل تعداد شاتحداکثر تعداد شات
1صورت کامل100200
2بیکینی100200
3زیر بغل90180
4ران پا5001000
5ساق پا420840
6ساعد و دست110220
7بازو110220
8باسن110280
9دور سینه4080
10خط شکم3060
11خط کمر80160
12کمر نیم تنه به پشت90180
13نیم تنه جلو110220
14وسط سینه4080
15پشت لب2040
16چانه،غبغب و گردن50100
17تمام بدن20004000

لازم به ذکر می باشد که تعداد شات های لیزر با توجه به موارد زیر  ممکن است برای افراد مختلف با اعداد ارائه شده در این جداول کمی متفاوت باشد:

 • با توجه به وزن و قد فرد تعداد شات لیزر تغییر می کند.
 • موهای کمتر به تعداد شات کمتر و موهای ضخیم تر به تعداد شات بیشتری نیاز دارند.
 • تنظیمات دستگاه و تجربه اپراتور لیزر در تعداد شات هر جلسه موثر است.
 • سری های لیزر با قطر های متفاوت: معمولا لیزر مو با سری های ۱۸ میلی متری انجام می شود.
 • در دستگاه های رولی تعداد شات ها متفاوت است.

آیا تعداد شات های لیزر روی هزینه لیزر موهای زائد بدن تأثیر گذار است؟

باید بیان شود که در گذشته هزینه لیزر موهای زائد بر اساس تعداد شات لیزر برای نواحی بدن محاسبه می شد. مراکز درمانی لیزر مو، قیمت ثابتی را برای هر شات لیزر تعیین می کردند و بسته به این که چه تعداد شات لیزر برای نواحی بدن مورد استفاده قرار گرفته است، هزینه هر جلسه لیزر را محاسبه می کردند.

هرچه ناحیه مورد نظر برای لیزر کردن وسیع تر بود؛ تعداد شات های لیزر نیز بیشتر می شد و درنتیجه هزینه هر جلسه لیزر مو نیز افزایش می یافت. به عنوان مثال چون تعداد شات های لیزر کندلا الکس برای ناحیه بیکینی کمتر از پاها بود. هزینه لیزر مو برای یک جلسه لیزر بیکینی کمتر از پا بود.

اما امروزه، هزینه لیزر موهای زائد براساس ناحیه ای از بدن که قرار است لیزر شود در جلسه مشاوره پیش از شروع لیزر مو با توجه به نوع پوست و مو هر فرد تعیین می شود.

البته تعرفه های مشخصی برای هر جلسه لیزر وجود دارد که مراکز درمانی معمولا طبق همان تعرفه های هزینه لیزر الکساندرایت یا اندیاگ را برای هر ناحیه از بدن از قبل مشخص می کنند.

هم چنین پکیج های لیزر مو مختلفی با تخفیف ویژه به عنوان مثال برای لیزر کل بدن به بیماران ارائه می شود تا بتوانند با هر بودجه ای لیزرموهای زائد را انجام دهند.

تعداد شات های لیزر کل بدن چگونه تعیین می شود؟

تعداد شات های لیزر برای نواحی بدن ، شایان به ذکر می باشد که به دلیلی خطای انسانی و  افزایش احتمال سوختگی به دلیل شات بیشتر، هیچ گاه در یک جلسه لیزر نمی توان با لیزر کل پوست بدن را پوشش داد. درصورتی که پکیج لیز کل بدن را انتخاب کرده باشید.

معمولا تکنسین لیزر طی یک جلسه موهای زائد بخش هایی از بدن شما را تحت درمان قرار می دهد تا از آسیب دیدن پوست و بروز عوارض جانبی جلوگیری شود. بنابراین تعداد شات های لیزر برای نواحی بدن همانطور که اشاره شدن به وسعت ناحیه و نوع پوست و موی شما بستگی دارد.

نوع دستگاه لیزر مو نیز در تعداد شات های لیزر برای هرناحیه از بدن موثر است به عنوان مثال هر بار لیزر چانه که ناحیه کوچکی است با لیزر الکساندرایت به تعداد 10 شات نیاز دارد. پس تعداد شات های لیزر برای کل بدن بسیار بیشتر است و شاید به 4000 شات هم برسد.

دو نکته بسیار مهم:

 • هر چه پوست روشن تر و مو ضخامت بیشتری داشته باشد معمولا پالس های کوتاه با تعداد شات بیشتر برای دستگاه کندلا الکس تنظیم می شود تا مدت درمان طی هر جلسه کوتاهتر شود.
 • برای ایمنی بیشتر پوست های تیره، تعداد پالس ها کمتر و مدت پالس طولانی تر انتخاب می شود و ممکن است تعداد شات های لیزر کل بدن برای افراد سیاه پوست تا 2000 شات کاهش یابد.

تعداد شات هر دستگاه لیزر

مقایسه تعداد شات های لیزر دستگاه های لیزر مو :

 • لیزر مو الکس :

دستگاه لیزر الکساندرایت، به خصوص مدل 2019، بهترین و با کیفیت ترین دستگاه لیزر حال حاضر دنیاست که با طول موج ۷۵۵ نانومتر برای تیپ پوستی روشن و سفید (یک و دو و سه ) مناسب  می باشد و لیزر Nd:YAG با طول موج 1064 نانومتر برای تمام انواع پوست حتی تیپ ۶ و بسیار تیره نیز مناسب است.  از نکات بسیار مهم درباره دستگاه الکس می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • با توجه به شرایط اقلیمی و ژنتیک رنگ پوست در ایران که اکثرا تیپ ۳ و ۴ می باشد؛ لیزر کندلا الکساندرایت با عمق نفوذ بیشتر مناسب ترین لیزر با کمترین عوارض جانبی مانند احتمال سوختن پوست نسبت به سایر لیزر ها است که به علت مجهز بودن به سیستم خنک کننده پیشرفته درد کمتری ایجاد می کند.
 • دستگاه الکساندرایت با امکان تنظیم تعداد شات های لیزر به اندازه 5 شات در ثانیه سریعترین دستگاه لیزر با بهترین تاثیر و کم ترین عوارض جانبی است.
 • هم چنین می توان اذعان داشت که تعداد کل شات های لیزر کندلا الکساندرایت طی یک جلسه محدود است تا به پوست بیمار آسیبی وارد نشود و اگر از تکنسین بخواهد از آن تعداد شات تعیین شده توسط استانداردهای بین المللی بیشتر شات بزند؛ دستگاه به طور خودکار از کار می افتد تا سلامت پوست بیمار حفظ شود که نشان دهنده امنیت بالای دستگاه های الکساندرایت است.
 • لیزر مو Elight :

E-light  همان آی پی ال است که دارای امواج RF می باشد. عمق نفوذ امواج نوری و گرمای ایجاد شده در لیزر Elight بیشتر است و تاثیر IPL برای موهای زائد بر اساس کیفیت دستگاه و نوع پوست و موی بیمار متفاوت می باشد.

دستگاه های قدیمی تر IPL فقط می توانستند یک شات در ثانیه شلیک کنند که در مقایسه با دستگاه های لیزر جدید سرعت بسیار پایینی داشت. در سالهای اخیر تکنولوژی IPL پیشرفت قابل توجهی داشته و می تواند تا 10 شات در ثانیه را نیز در دستگاه Elight شلیک کند اما چون نور لیزر IPL دارای طول موج متمرکزی نیست؛ و بیشتر انرژی ساتع شده یا بازتاب می شود و یا جذب ملانین نمی شود؛ درمان با IPL بسیار طولانی و بازدهی آن نیز نسبت به الکساندرایت کمتر است.

 • سایناشور الیت پلاس :

چیزی که سایناشور الیت پلاس را از دیگر دستگاه ها متمایز می کند قابلیت تغییر سایز دهنه بزرگ 7 در 2 سانتی متر آن است که می تواند در دو حالت مختلف شاتی و رولی تنظیم شود.

برخلاف دیگر سیستم های لیزر الکساندرایت در بازار که یا حالت شاتی و یا رولی دارند، سایناشور الیت پلاس این امکان را به متخصص لیزر می دهد که بهترین روش درمانی متناسب با بیمار را در یک دستگاه انتخاب نماید.

با انتخاب حالت شاتی سایناشور الیت پلاس، انرژی بیشتری در کمترین تعداد شات های لیزر به پوست وارد می کند. به طوری که با قرار گرفتن دهنه دستگاه روی پوست و فشردن ماشه، بلافاصله یک پالس اشعه آزاد می شود. این تنظیمات به تعاد جلسات کمتری برای هر ناحیه از بدن نیاز دارد.

می توان اذعان داشت که با انتخاب حالت رولی سایناشور الیت پلاس انرژی کمتری با تعداد شات های لیزر بیشتر روی پوست اعمال خواهد شد. زمانی که دهنه دستگاه روی پوست قرار می گیرد، به نرمی و آرامی روی پوست سُر خواهد خورد ماشه یک بار برای هر پالس فشرده و اشعه بلافاصله آزاد می شود. این روش نه تنها درد را کاهش می دهد بلکه متخصص لیزر مطمئن می شود که تمام ناحیه تحت درمان پوشش داده شده است.

دو نکته بسیار مهم درباره لیزر الیت پلاس به صورت زیر است:

 • به دلیل آن که دستگاه لیزر سایناشور الیت پلاس بر خلاف لیزر الکس  تعداد شات  نامحدودی دارد  و شات بیشتر احتمال سوختگی را افزایش می دهد.
 • ایمنی سایناشور الیت پلاس نسبت به کندلا الکساندرایت کمتر است.

شما می توانید برای انجام خدمات لیزر در غرب و لیزر کل بدن و لیزر پوست های تیره و … می توانید با ما در تماس باشید و یا از طریق فرم زیر اقدام به تعیین وقت نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =


رزرو وقت آنلاین


 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

ارتباط با ما


Call Now Buttonتماس با ما