تلفن کلینیک زیبایی مهراز 02144500811-12
آدرس کلینیک زیبایی مهراز تهرانسر، میدان کمال الملک ، ساختمان کمال الملک واحد 3

درمان میگرن با بوتاکس

درمان میگرن با بوتاکس


تاریخ انتشار : ۶ مهر ۱۴۰۰     

Rate this post

درمان میگرن با بوتاکس

میگرن یک سردرد بسیار شدید و غیرقابل تحمل می باشد که تمام برنامه ها و زندگی انسان را مختل می کند. سردردها می‌تواند از لحاظ شدت، دفعات حمله در روز و استمرار در بین بیماران، متفاوت باشد. حساسیت به نور و صدا نیز از دیگر علائم این بیماری است. حالت تهوع، مشکلات بینایی و حملاتی که به ناگهان فرد را زمین گیر می کند تجربه ای است که یک فرد با سردرد میگرنی بارها تجربه می کند. بوتاکس یک نوروتوکسین است که توسط باکتری ای بنام کلستریدیوم بوتولینیوم تولید می شود. حال به درمان میگرن با بوتاکس می پردازیم.

گاهی این سردرد ها آنچنان آزاردهنده و مشکل زا هستند که به نوعی با فرد آسیب های شدید و غیرقابل قبول رو به رو می شود، درمان این نوع سردرد بنا بر نوع آن و میزان حملات متفاوت است، از جمله تزریق بوتاکس میگرن که البته برای همه افراد کارا نبوده و نمی تواند برای همه استفاده شود. در این مقاله به بررسی کامل همه چیز درباره درمان میگرن با بوتاکی یا بوتاکی درمانی می پردازیم. با ما همراه باشید.

درمان بوتاکس با میگرن چگونه است؟

تاریخچه درمان میگرن با بوتاکس

سالها پیش بیمارانی که برای درمان چین و چروک صورت بوتاکس تزریق می کردند و همزمان میگرن هم داشتند گزارش کردند که سردرد میگرنیشان کاهش یافته است. این امر باعث شد که دانشمندان تحقیقات گسترده تری راجع به اثر بوتاکس بردرمان میگرن انجام دهند و سرانجام در سال 2010 بوتاکس برای درمان میگرن مزمن از FDA تاییدیه گرفت.

امروزه تزریق بوتاکس به عنوان جدیدترین درمان سردرد میگرنی مطرح می باشد و در حال حاضر متد روز درمان میگرن در کشورهای پیشرفته از جمله آمریکا و اروپا می باشد. این روش به دلیل مزایای زیادش طرفداران بسیاری در بین مبتلایان به میگرن دارد که در ادامه به آن پرداخته ایم.

تزریق بوتاکس میگرن یکی از بهترین و موفق ترین درمانهای سردرد میگرنی است و در درمان بیماران مبتلا به سردرد مزمن روزانه(Chronic daily headache)موفق بوده است. میگرن مزمن به میگرنی گفته می شود که بیش از 15 روز در ماه فرد دچار سردرد بوده و حداقل 8 روز آن سردرد میگرنی بر اساس کرایتریای میگرن داشته باشد و حدود 3 ماه طول کشیده باشد.

بوتاکس چیست‌؟

بوتاکس یک نوروتوکسین است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولونیوم تولید می‌شود. اگر بوتاکس خورده شود با آزاد شدن نوروترانسمیترها، فرد را به بیماری بوتولیسم مبتلا می‌کندن و در پی آن، پایانه‌های عصب عضلات بلاک خواهد شد و فلج عضله رخ می‌دهد.

در صورتی که با تزریق دوز مشخصی از بوتاکس در عضلات، فقط عضله به طور موقت فلج می‌شود و علاوه بر درمان میگرن و تعریق شدید، تاثیرات بسیار مطلوبی بر رفع بسیاری از خطوط چهره مانند خط اخم، خطوط پیشانی، خطوط پا کلاغی کنار چشم و … که در اثر حرکات عضله ایجاد می‌شوند مشاهده خواهد شد.

در واقع تزریق بوتاکس از پرکاربردترین اقدامات جوانسازی پوست محسوب می‌شود. داروی بوتاکس به حرارت و گرما حساس است و در صورت گرما دیدن کارایی خود را از دست می دهد . بنابراین رعایت زنجیره سرد و جلوگیری از گرم کردن محل تزریق تا چند ساعت ، ضروری است.

چگونگی درمان میگرن با بوتاکس

میگرن چیست؟

میگرن در واقع به سردردهای مکرری گفته می‌شود که اغلب یک طرف سر را درگیر کرده و افراد دچار بی‌اشتهایی، تهوع و استفراغ می‌شوند. شدت دردهای میگرنی نبض دار به حدی است که باعث مختل شدن عملکرد فرد در زندگی روزمره می‌شود. این سردردها می‌تواند بر اساس شدت و تعداد دفعات حمله در روز و همچنین استمرار و تکرار آن در بیماران مختلف، متفاوت باشد.

در صورتی که این سردردها دو مورد از علائم زیر را داشته باشند، فرد دچار میگرن بوده که باید برای درمان خود به پزشک مغز و اعصاب مراجعه نمایید:

 • سردرد او به صورت یک طرفه باشد.
 • هنگام سردرد، شدت آن به صورت دردهای ضربان دار باشد.
 • این سردردها همراه با حالت تهوع و استفراع باشد.
 • دردها شدید و به صورت مکرر باشد.
 • هنگام سردرد فرد دچار ترس از نو یا ترس از صدا شود.

آیا تزریق بوتاکس در همه حال جواب می دهد ؟

میگرن یکی از انواع سردرد های است که متاسفانه با حملات بسیار شدید می تواند بیمار را زمین گیر کرده و در رفتارهای اجتماعی و شغلی فرد نیز تاثیر گذار باشد، از این رو درمان آن و جلوگیری از حملات میگرن برای این افراد نقش حیاتی و کلیدی در زندگی شان دارد، با اینکه درمان میگرن تا کنون کشف نشده است ولیکن جلوگیری از حملات میگرن با استفاده از برخی شرایط و درمانها امکان پذیر است، روش بوتاکس میگرن مزمن از آن دسته روشهایی است که از سال 2010 مورد تائید FDA قرار گرفت و تاثیرات آن بر روی سردرد به اثبات رسید.

چه نوع سردردهایی با بوتاکس درمان می‌شوند؟

بوتاکس فقط برای درمان میگرن تأیید شده است و در سردردهای دیگر بی‌اثر می‌باشد. اگر به تشخیص پزشک مبتلا به میگرن هستید، می‌توانید از تزریق بوتاکس به منظور کاهش و کنترل درد، استفاده نمایید.

چه نوع سردردهایی با بوتاکس درمان می شوند

کیس مناسب تزریق بوتاکس میگرن چه کسی است ؟

به عبارتی چه کسی با تزریق بوتاکس تاثیر آن را در سردرد خواهد دید؟ این سوالی است که اکثر مراجعین برای میگرن می پرسند و در جواب باید گفت تزریق بوتاکس میگرن در نوع مزمن آن است، میگرن مزمن به این معنی است که بیمار علاوه بر حملات میگرن دچار سردردهای روزمره عصبی نیز هست و به طور ماهانه در تعداد روزهای زیادی سردرد را تجربه می کند و اگر کسی میزان کمتری سردرد (14 روز در ماه به پائین) و یا نوع دیگری سردرد مثلا سردرد خوشه ای را تجربه می کند، عملا این نوع درمان برای او کارایی نخواهد داشت.

چه کسانی می توانند از بوتاکس برای درمان میگرن استفاده کنند؟

سازمان غذا و داروی آمریکا، استفاده از بوتاکس برای درمان میگرن را برای افراد بالای ۱۸ سال تأیید می‌کند.

بوتاکس میگرن چقدر ماندگاری دارد؟

مدت زمان ماندگاری بوتاکس میگرن بین 4 تا 6 ماه میباشد ؛ اما این مدت بستگی به شخص و ناحیه‌ای که تزریق انجام میشود دارد. برای آنکه نتیجه بهتری را دریافت کنید، طبق نظر پزشک پنج الی شش جلسه تزریق بوتاکس میگرن پی‌درپی داشته باشید در این صورت هم درد میگرن شما کم میشود و نیز ماندگاری آن افزایش می یابد.

نکته : امکان درمان میگرن به‌صورت صد در صد با بوتاکس وجود ندارد و هدف از انجام آن ، کنترل و کاهش سردردهای میگرنی میباشد . همچنین فرد می‌تواند در صورت احساس بهبود، تزریق بوتاکس را متوقف کند و در زمان حملات میگرنی ، دوباره به تزریق بوتاکس میگرن بپردازد.

عوارض جانبی بوتاکس برای درمان میگرن (عوارض آمپول دیسپورت) بوتاکس میگرن:

واکنش های آلرژیک نسبت به بوتاکس به صورت نادر اتفاق می افتد ولیکن کهیر، تنگی نفس، تورم در قسمتهای پائینی پا از جمله عوارضی است که در برخی مواقع رخ می دهد، تزریق بیش از حد دارو می تواند کشنده باشد و بایست همه چیز تحت نظارت پزشک انجام شود. تزریق بوتاکس در درمان میگرن

اگر کسی از میگرن مزمن رنج می برد و یا سردرد به هر شکل وی را آزار می دهد بایست به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نموده و نوع سردرد و بهترین درمان برای وی تشخیص داده شود، اگر فردی کیس مناسب تزریق دیسپورت تشخیص داده شد با کنترل شرایط توسط پزشک در دوره های مناسب آن را انجام می دهد.

نواحی تزریق بوتاکس برای درمان میگرن:

نقاطی که به منظور درمان میگرن، در آنها بوتاکس تزریق می‌شود، بستگی به نشانه‌های میگرن دارد. این نواحی عبارتند از:

 • پیشانی
 • هر دو گیجگاه
 • پشت و کناره‌های گردن
 • قسمت بالایی شانه‌ها
 • پشت سر

مراقبت های بعد از بوتاکس

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس میگرن چیست؟

 • طول اثر بوتاکس بین 3 تا 6 ماه بوده و زمان تزریق مجدد بوتاکس در هر فرد متفاوت می باشد و به هیچ وجه وابستگی ایجاد نمی کند.
  برای کاهش احتمال ایجاد کبودی بهتر است بعد از تزریق از مصرف قرص سرما خوردگی، چای سبز، ویتامین E و جینسینگ به مدت 3 روز پرهیز کنید. در صورت مصرف آسپرین و سایر داروهای رقیق کننده خون حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 • 2 تا 4 ساعت بعد از تزریق بوتاکس میگرن از به جلو خم کردن سر و گردن و بدن مانند مطالعه کتاب با گردن خم، نماز خواندن و همچنین خم کردن سر به عقب مانند دراز کشیدن به صورت افقی یپرهیزید، از روز تزریق بوتاکس به مدت 2 شبانه روز از گرم شدن ناحیه سر و گردن و ماساژدادن نواحی تزریق شده بپرهیزید ( مانند حمام طولانی، سونا و …) شستن صورت با آب سرد، کرم زدن به صورت و آرایش کردن بلافاصله پس از تزریق بوتاکس اگر به صورت آرام و ملایم و بدون فشار زیاد به پوست انجام شود ممنوعیتی ندارد.
 • اثر بوتاکس روی عضلات 4 تا 7 روز بعد شروع می شود و بتدریج تا 14 روز بعد کامل می شود، بنابراین تا حدود 2 تا 3 هفته بعد از تزریق برای کاهش سردرد باید صبر کرد.
 • ولی گفته شده که با تکرارا تزریقها، طول این مدت بیشترشده و در بعضی موارد بعد از 5 بار تزریق بوتاکس عضلات آتروفی شده و نیاز به تزریق بوتاکس میگرن مجدد از بین میرود.
 • تایثر بوتاکس در درمان میگرن بعد از 5-4 روز از زمان تزریق بوتاکس شروع میشود و در عرض 2 هفته به پیک اثر خود میرسد.

جمع بندی :

در این مقاله به بررسی همه چیز درباره تزریق بوتاکس برای درمان میگردن پرداختیم. امیدواریم که این مقاله برای آگاهی کامل شما با بوتاکس میگرن مفید بوده باشد. همچنین شما می توانید سئوالات و نظرات خود را با ما مطرح کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به شما پاسخ دهند. از همراهی شما ممنونیم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 14 =


رزرو وقت آنلاین


 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

ارتباط با ما


Call Now Buttonتماس با ما