تلفن کلینیک زیبایی مهراز 02144500811-12
آدرس کلینیک زیبایی مهراز تهرانسر، میدان کمال الملک ، ساختمان کمال الملک واحد 3


نکات مهم تزریق بوتاکس صورت


تاریخ انتشار : 18 تیر 1400     

4/5 - (13 امتیاز)

با بالا رفتن سن، چروک های عمیق و سطحی بر روی صورت افراد پدیدار می شود. بسیاری از افراد به دنبال راهی مناسب برای رفع این چین و چروک ها هستند و معمولا زمانی که به پزشک مراجعه می کنند، درباره روش تزریق بوتاکس و نکات مهم تزریق بوتاکس صورت سوالاتی دارند.

لازم به ذکر است که تزریق بوتاکس یکی از روش های بسیار کارساز برای کاهش چین و چروک و جوانسازی می باشد. در این مقاله از وب سایت مهراز کلینیک قصد داریم تا به بررسی بوتاکس صورت و نکاتی مهم درباره آن را بیان کنیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بوتاکس چیست؟

باید بیان شود که بوتاکس یک داروی تزریقی است که با فلج کردن عضلات باعث از بین بردن خطوط پوستی می ‌شود. این دارو از سم بوتولونیوم نوع A ساخته شده که به صورت موقتی باعث فلج شدن عضلات می ‌شود و همین موضوع باعث می شود عضلات صورت فلج شده و چین و چروک ها از بین بروند.

لازم به ذکر است که علت اصلی ایجاد چین و چروک ‌های متحرک صورت، حرکت عضلات است. پس اگر آن ‌ها را فلج کنیم، خطوط صورت هم محو می‌شوند. سوالی که ممکن است برای شما به وجود بیاید این است که آیا تزریق بوتاکس تهاجمی است؟

برای پاسخ به این سوال باید اشاره شود که تزریق بوتاکس از جمله روش ‌های کم ‌تهاجمی جوانسازی پوست است و به عنوان روشی ایمن و موثر برای از بین بردن خطوط ظریف و هم چنین چین و چروک ‌های اطراف چشم و پیشانی بیشترین کاربرد را دارد. البته برای رفع خطوط بقیه‌ بخش ‌های صورت مثل خط اخم یا خطوط افقی پیشانی هم می‌توان از طریق تزریق بوتاکس به پیشانی استفاده کرد.

تزریق بوتاکس چیست؟

بوتولونیوم نوع A چیست؟

بوتولونیوم نوع A که تقریباً تمامی داروهای تزریقی بوتاکس از آن ساخته شده ‌اند، نوعی ماده‌ سمی برای اعصاب یا نوروتوکسین است که می ‌تواند عملکرد اعصاب را به طور موقت از کار بیندازد و از این طریق به کاهش چین و چروک صورت کمک شایانی کند.

نکات مهم تزریق بوتاکس صورت ، عضلات ارادی بدن (مثل آن‌هایی که در صورت قرار دارند) در صورتی منقبض می ‌شوند که پیام انقباض از طرف مغز و از طریق اعصاب حرکتی به آن ‌ها برسد. در صورتی که در محل عضله، سم بوتولونیوم وجود داشته باشد، عملکرد عصب حرکتی مختل شده و عضله فلج می ‌شود.

از جمله نکات مهم درباره بوتولونیوم می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • بوتولونیوم به صورت طبیعی توسط باکتری کلستردیوم بوتولونیوم تولید می ‌شود.
 • در حالتی که بوتولونیوم توسط باکتری تولید شود، یکی از کشنده ‌ترین سم ‌های تولید شده در طبیعت به شمار می ‌رود. برای یک انسان ۷۰ کیلوگرمی، تنها ۷۰ میلی‌گرم از این سم می‌ تواند کشنده باشد.
 • بوتولونیوم همان سمی است که در صورت نجوشاندن غذاهای کنسروی، باعث بوتولیسم می ‌شود که بیماری‌ کشنده ‌ای است.

بوتولونیوم نوع a چیست؟

آیا تزریق بوتاکس ایمن و مطمئن می باشد؟!

این سوالی است که پس از فهمیدن اطلاعات راجع به سم بوتولونیوم از پزشکان می پرسید. برای پاسخ به این سوال و سوال نکات مهم تزریق بوتاکس صورت باید اشاره داشت که بوتولونیوم استفاده شده در داروی بوتاکس، خطرات سم اصلی که توسط باکتری تولید می‌ شود را ندارد. به علاوه زمانی این سم کشنده است که وارد گردش خون ما شود.

در استفاده‌ های درمانی بوتاکس، تنها به صورت موضعی از این سم استفاده می‌ شود و خطری شما را تهدید نخواهد کرد! لازم به ذکر می باشد که از نظر سازمان FDA، وزارت بهداشت ایران و تقریباً تمامی سازمان ‌های نظارتی درمان و سلامت، تزریق بوتاکس برای استفاده‌ های درمانی یا جوانسازی پوست، ایمن و بی ‌خطر شناخته می‌ شود.

در کشور آمریکا، از سال ۱۹۸۹ تا سال ۲۰۰۳ تنها ۳۶ نفر بعد از تزریق بوتاکس دچار عوارض جانبی شدید شدند. ۱۳ نفر از این افراد، به دلیل مشکلات زمینه ‌ای دچار عوارض شده بودند و مشکلات پیش آمده ارتباطی با تزریق بوتاکس نداشته است. براساس مطالعات، تنها ۳ درصد از بزرگسالانی که تزریق بوتاکس دریافت می‌ کنند، دچار عوارض جانبی شدید خواهند شد.

در بسیاری از این موارد علت بروز عوارض، تزریق دارو به دست افراد غیرپزشک یا استفاده از مواد نامناسب است.بر طبق پژوهش ‌های انجام شده، خطرات تزریق بوتاکس به منظور زیباسازی و جوانسازی پوست، به شدت کمتر از عوارض بوتاکس در موارد استفاده ‌های درمانی است. در آمار ذکر شده تقریباً تمام کسانی که دچار عوارض حاد شده بودند، تزریق ‌های درمانی بوتاکس را دریافت کرده بودند. در مورد کاربردهای بوتاکس در ادامه مفصل صبحت کرده‌ایم.

دوز بوتاکس استفاده شده برای خطوط پوستی بسیار کم و بی ‌خطر می باشد. در استفاده‌ های درمانی بوتاکس، از دوزهای بالاتری استفاده می ‌شود؛ برای همین احتمال وقوع عوارض جانبی بیشتر است.

آیا تزریق بوتاکس ایمن می باشد

خطرات تزریق بوتاکس در آرایشگاه!

تزریق بوتاکس یک امر کاملا تخصصی است که باید زیر نظر متخصصان و پزشکان انجام شود، بنابراین به طور قطع برای تزریق بوتاکس به مراکز معتبر درمانی مراجعه کنید. استفاده از این دارو از نظر وزارت بهداشت و درمان کشور، تنها توسط پزشکان متخصص و دوره دیده مجاز است و باید در مراکز درمانی مانند کلینیک‌ ها، بیمارستان‌ ها و درمانگاه‌ ها انجام شود.

تزریق بوتاکس در مراکز غیردرمانی مانند آرایشگاه‌ها و توسط افراد غیرپزشک می‌ تواند عواقب بدی برای شما به همراه داشته باشد. تزریق بوتاکس باید به صورت کاملا اصولی .و تخصصی انجام گیرد، در غیر این صورت می تواند خطرات بسیار گسترده ای را به همراه داشته باشد و سلامتی شما را خدشه دار کند.

بنا به دلایل زیر بهتر است بوتاکس را در آرایشگاه ها انجام ندهید:

 • در این مراکز معمولاً از بوتاکس‌ های غیراستاندارد و بدون مجوز استفاده می ‌شوند. به دلیل آن که تهیه بوتاکس فقط توسط پزشکان یا با نسخه‌ی پزشک ممکن است.
 1. افراد غیرپزشک مجبور هستند که از بوتاکس ‌های قاچاقی استفاده کنند. داروهای قاچاق می‌تواند موجب بروز عوارضی مانند واکنش‌های حاد آلرژیک شوند.
 • به علاوه در صورتی که دچار عوارض حاد بشوید، افراد غیرپزشک توان درمان و رفع مشکلات احتمالی را ندارند.

اگر بوتاکس زیر تظر افراد غیر حرفه ای انجام شود، احتمال بروز عوارض جانبی مانند موارد زیر، امکان پذیر خواهد بود:

 • افتادگی پلک،
 • عدم تقارن یا ایجاد دو بینی
 • عدم تقارن در صورت
 • به عمل نیامدن بوتاکس و …

هم چنین در مورد انتخاب مرکز درمانی تزریق بوتاکس هم باید دقت کنید. تزریق بوتاکس توسط پزشکان کم‌تجربه و پزشکانی که دوره‌های لازم برای این کار را ندیده‌اند، می ‌تواند خطرناک باشد یا نتایج مطلوبی را حاصل نکند.

خطر تزریق بوتاکس آرایشگاه

تاریخچه استفاده از بوتاکس و تاییدیه‌ ها و برندهای آن:

لازم به ذکر می باشد که بوتولونیوم نوع A اولین بار توسط یک چشم پزشک به نام آلن اسکات برای درمان بلفارواسپاسم (اختلال انقباضی پلک) و سایر اختلالات عضلانی چشم مورد استفاده قرار گرفت. این کاربرد بوتاکس در سال ۱۹۸۹ توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) تایید شد.

آلن اسکات متوجه شد که در زمان درمان اختلال انقباضی پلک، شیارهای عمیقی که بین دو ابرو (خط اخم) قرار دارند به طور کامل ناپدید می‌شوند. در نهایت در سال ۲۰۰۲ سازمان FDA استفاده از  بوتولونیوم نوع A برای از بین بردن خطوط بین ابروها را تایید کرد.

در سال ۲۰۱۳، استفاده از بوتاکس برای درمان چین و چروک‌ های طرفین چشم‌ها (خطوط پنجه کلاغی) هم مورد تایید FDA قرار گرفت. هم چنین در سال ۲۰۱۶ بیش از ۴.۵ میلیون نفر از بوتاکس برای از بین چین و چروک‌ های صورت استفاده کرده بودند. در سال‌های اخیر هم تزریق بوتاکس در صدر جدول روش‌های جوانسازی پوست جا خوش کرده است.

چه برندهایی از بوتاکس معتبر می باشند؟!

تا پیش از سال ۲۰۰۹ تنها فرآورده‌ی بوتولونیوم نوع A که تاییدیه سازمان FDA را داشت، برند بوتاکس ساخت شرکت آلرگان بود. برای همین تزریق بوتولونیم با نام بوتاکس معروف شد.

در صورتی که بوتاکس فقط یکی از فرآورده‌ های دارای این ماده است که برای درمان اختلالات عضلانی و هم چنین زیبا سازی پوست مورد استفاده قرار می ‌گیرد. نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که بوتاکس ساخت شرکت آلرگان در ایران کمیاب است و به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از جمله برندهای معروف و معتبر در ایران می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • دیسپورت یکی از پرمصرف‌ترین برندهای بوتاکس در ایران به شمار می‌رود.در سال ۲۰۰۹ دومین فرآورده‌ی بوتولونیوم مورد تایید FDA قرار گرفت. برند دیسپورت که ساخت کشور انگلستان است، هم‌اکنون در بیش از ۶۵ کشور دنیا استفاده می ‌شود. میزان اثربخشی و همچنین عوارض این دارو همانند بوتاکس ساخت شرکت آلرگان است. که البته نسبت به سایر برندها قیمت تقریبا بالایی دارد.
 • برند نورونوکس محصول کشور کره، دومین برند فراگیر بوتاکس در ایران است. این فرآورده قیمت پایین‌تری نسبت به دیسپورت و اثربخشی مشابهی دارد. نورونوکس مورد تایید سازمان FDA نبوده ولی استفاده از آن در ایران مجاز است.
 • سومین برند مجاز بوتاکس در ایران، برند مسپورت است. مسپورت یا مصپورت (Masport) برندی ایرانی است که نسبت به سایر بوتاکس‌ها قیمت پایین‌تری دارد. مسپورت از لحاظ کیفیت با نمونه های مشابه خارجی قابل رقابت می باشد.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است

کاربردهای بوتاکس چیست؟

بوتاکس بیشتر به عنوان فرآورده‌ای تزریقی برای درمان چین و چروک‌ها و خطوط صورت شناخته می‌شود. به طور کلی کاربردهای بوتاکس را می‌توان به دو دسته‌ی زیر تقسیم بندی کرد:

 • کاربردهای زیبایی
 • درمان چین و چروک‌های طرفین چشم ‌ها که به چین‌های پنجه کلاغی معروف است با استفاده از بوتاکس امکان پذیر است.
 • محو کردن خط اخم (بین دو ابرو)
 • رفع خطوط افقی پیشانی
 • از بین بردن چین و چروک‌ های گردن
 • بالا بردن گوشه ‌های لب
 • کاربردهای درمانی
 • افتادگی پلک
 • پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی
 • میگرن مزمن
 • اسپاسم عضلات گردن
 • مثانه‌ پرکار یا بیش فعال
 • تعریق بیش از حد (هایپرهیدروز)
 • برخی از اختلالات عصبی مانند فلج مغزی (سربرال پالزی)

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

نکات مهم تزریق بوتاکس صورت ، یکی دیگر از سوالاتی که ممکن است از پزشک خود داشته باشید، درباره هزینه تزریق بوتاکس است. باید بیان شود که هزینه تزریق بوتاکس به عوامل زیادی بستگی دارد. که در زیر به برخی از مهم ترین آن ها اشاره کرده ایم:

 • برند بوتاکس:

با توجه به نوسانات ارزی، قیمت فرآورده‌های بوتاکس متغیر است. به طور کلی برند دیسپورت گران‌ ترین و برند های نورونوکس و مسپورت در رده‌ های بعدی از نظر قیمت جای می‌گیرند. بسته به این که کدام از برند برای تزریق استفاده کنید، قیمت درمان نیز تغییر پیدا خواهد کرد.

 • محل تحت درمان:

دوز درمانی در محل‌های مختلف بدن متفاوت است. برای مثال به موارد زیر توجه فرمایید:

 • برای رفع افتادگی گوشه‌های لب به ۲ تا ۸ واحد بوتاکس (۱ تا ۲ تزریق)
 • برای رفع خط اخم به ۲۰ تا ۴۰ واحد دارویی (۵ تا ۸ تزریق)

لازم به ذکر است که هرچه نیاز به دوز دارویی بیشتر باشد، قاعدتاً هزینه بوتاکس هم بیشتر می‌شود.

 • عمق خطوط:

عامل دیگری که در میزان دوز درمانی موثر است، عمق خطوط یا شدت چین و چروک‌های صورت است. به عنوان مثال، برای چین ‌های پنجه کلاغی ممکن است ۲ تا ۵ تزریق برای هر طرف نیاز باشد. هرچه دوز داروی مورد نیاز کمتر باشد، هزینه‌ی بوتاکس هم کاهش پیدا خواهد کرد.

خطرات و عوارض بوتاکس

خطرات و عوارض بوتاکس چیست؟

عوارض اصلی این روش جوانسازی شامل موارد زیر است:

 • سردرد
 • درد و علایم مشابه با سرما خوردگی
 • در موارد نادر، افتادگی ابرو یا پلک ممکن است مشاهده شود.

یکی از موارد مهمی که باید پیش از تزریق بوتاکس توسط پزشک بررسی شود، احتمال افتادگی پلک است که در ۵ درصد از افراد دیده می ‌شود. اگر تزریق به دست پزشک متخصص و با تجربه صورت بگیرد، عارضه ‌ای بسیار نادر خواهد بود. عوارض نام برده شده بسیار نادر هستند، به جز سر درد که تا چند ساعت بعد از تزریق بوتاکس ممکن است دیده شود اما بعد بر طرف خواهد شد.

شایان به ذکر است که در موارد بسیار نادر، امکان پخش شدن سم بوتاکس در بدن وجود دارد. در صورتی که از چند ساعت تا چند هفته بعد از بوتاکس، هر کدام از علائم زیر را تجربه کردید با پزشک تماس بگیرید:

 • ضعف عضلانی
 • مشکلات بینایی
 • دشواری در تکلم یا بلع
 • مشکلات تنفسی
 • از دست دادن کنترل ادرار

چه افرادی نمی‌ توانند بوتاکس تزریق کنند؟

در این میان، افرادی نیز وجود دارد که نمی توانند بوتاکس تزریق کنند. نکات مهم تزریق بوتاکس صورت از جمله مواردی که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 • خانم ‌های باردار و شیرده
 • افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی یا عضلانی
 • وجود عفونت فعال یا تبخال در محل تزریق
 • افرادی که داروهای رقیق‌ کننده خون یا ضد انعقادی استفاده می‌کنند، باید در مورد مصرف این داروها با پزشک مشورت کنند.
 • نکته بعدی این است که اگر چین و چروک‌ها خیلی عمیق باشد، ممکن است بوتاکس تاثیر چندانی نداشته باشد. در این حالت هم باید نظر پزشک متخصص را جویا شوید.

برندهای بوتاکس کدام است

سوالات متداول:

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

به طور کلی اثرات بوتاکس به منظور جوانسازی پوست، بین ۴ تا ۶ ماه پس از تزریق ماندگار خواهد بود. موثرترین عوامل بر ماندگاری اثرات بوتاکس، دو مورد زیر می باشد:

 • محل تحت درمان
 • میزان بوتاکس تزریق شده

به جز این‌ها، عوامل دیگری هم بر پایداری اثرات تاثیر می‌گذارند که شامل موارد زیر است:

 • سن شما
 • میزان الاستیسیته یا انعطاف پذیری پوستتان
 • عمق چین و چروک‌ها یا خطوط پوستی

به طور مثال اگر از بوتاکس برای درمانی چین و چروک‌های بسیار عمیق استفاده کنید، احتمال کامل محو نشدن این خطوط و همچنین احتمال سریع‌تر از بین رفتن اثرات تزریق بوتاکس بیشتر است.

آیا تزریق مداوم بوتاکس باعث افزایش ماندگاری اثرات آن خواهد شد؟

برای پاسخ به این سوال باید بیان شود که با هربار تزریق بوتاکس، ممکن است ماندگاری اثرات هم بیشتر شود. بوتاکس باعث فلج شدن عضلات می ‌شود؛ پس برای ۴ تا ۶ ماه نمی ‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. اگر عضله‌ای در بدن مورد استفاده قرار نگیرد، به مرور تحلیل رفته و کوچک می ‌شود. به همین علت ممکن است که به مرور زمان، فواصل تمدید تزریق طولانی‌تر شوند.

هر چند وقت یکبار می ‌توان صورت خود را بوتاکس کرد؟

در مورد این مسئله باید با پزشک مشورت کنید. به طور کلی تزریق بوتاکس در فواصل کوتاه ‌تر از سه ماه را توصیه نمی کنیم. به دلیل آن که در این صورت ممکن است بدن شما به سم بوتولونیوم مقاوم شده و دیگر به درمان پاسخی ندهد.

چقدر طول می‌کشد تا بوتاکس اثر کند؟

به طور معمول مراجعین بین ۳ تا ۱۰ روز بعد از تزریق متوجه اثرات بوتاکس می‌شوند. حداکثر بوتاکس تا دو هفته اثرات خود را نشان خواهد داد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


رزرو وقت آنلاین


 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

ارتباط با ما


logo-samandehi
Call Now Buttonتماس با ما