تلفن کلینیک زیبایی مهراز 02144500811-12
آدرس کلینیک زیبایی مهراز تهرانسر، میدان کمال الملک ، ساختمان کمال الملک واحد 3

لیزر موهای سفید و خاکستری

آیا از بین بردن موهای سفید، قرمز و خاکستری با لیزر امکان پذیر است ؟


تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1400     

Rate this post

آیا از بین بردن موهای سفید، قرمز و خاکستری با لیزر امکان پذیر است ؟

لیزر موهای سفید ، خاکستری، قرمز ، استفاده از روش های نوین و جدید برای از بین بردن موهای زائد، بسیار حیاتی است  به گونه ایی که اگر شما بخواهید ایمن ترین و بهترین راه را برای از بین بردن موهای زائد خود استفاده نمایید، ما به شما توصیه می کنیم که از روش لیزر موهای از استفاده کنید.

همان گونه که می دانید، در سال های اخیر، استفاده از لیزر موهای زائد جای تکنیک های قدیمی را گرفته و در سالن های آرایشی و کلینیک های زیبایی برای از بین بردن موهای زائد طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

اگر در مورد نحوه ی عملکرد لیزر بر موهای زائد صورت و بدن مطالعه کرده باشید، احتمالا می دانید که اکثر دستگاه های لیزر، برای افرادی که پوست روشن و موهای تیره دارند، تاثیر گذارترند.

برخی از افراد موهای بدنشان روشن و کرکی می باشد و قصد دارند که لیزر موهای زائد را انجام دهند. در این مقاله به بررسی لیزر موهای روشن ( قرمز و سفید و خاکستری ) و نکات مهم مربوط به آن می پردازیم. بنابرای برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

لیزر موهای زائد سفید

لیزر موهای روشن:

برخی از شما قصد دارید تا موهای روشن بدن خود را لیزر نمایید. اما این را نیز می دانید که لیزر موهای زائد بر روی موهای تیره تأثیر بیشتری دارد. سوال اینجاست که با این وجود، پیشرفت تکنولوژی در زمینه ی لیزر این امکان را فراهم کرده است که موهای سفید را هم از بین ببرد؟! آیا می توان موهای قرمز، خاکستری و سفید را هم لیزر کرد؟

شاید پاسخ این پرسش برای بسیاری از افرادی که به علت افزایش سن، وراثت یا ژنتیک موهایشان سفید شده، نا امید کننده باشد. با وجود این که پیشرفت های گسترده و مهمی در حوزه ی لیزر موهای زائد صورت گرفته و تکنولوژی های به روز و دستگاه های بسیار پیشرفته زیادی وارد بازار شده است، اما از بین بردن کامل موهای زائد سفید، بلوند، خاکستری یا قرمز با استفاده از لیزر موهای زائد هنوز به طور کامل امکان پذیر نشده است.

لذا در میان راه های بسیاری که برای از بین بردن موهای زائد سفید موجود است، لیزر جایگاهی ندارد. نکته قابل توجه این است که لیزر موهای روشن می تواند خطراتی را به دنبال داشته باشد بنابراین اگر به فکر لیزر موهای روشن خود هستید، باید توصیه کنیم که از روش های دیگر بهره ببرید و این موضوع را به طور کلی فراموش کنید.

در ادامه توضیح می دهیم که چرا لیزر برای حذف موهای زائد سفید و روشن موثر نیست. اما ابتدا باید در مورد ملانین پوست و نحوه ی عملکرد دستگاه های لیزر نکات بسیار مهمی را بدانید.

 

ملانین چیست؟

باید بیان شود که  ملانین رنگ دانه ی پوست است که بدن در سلول های پوست و مو تولید می کند و به آن ها رنگ می دهد. ملانین در همه ی افراد به یک مقدار تولید نمی شود. می توان اذعان داشت که ملانین بیشتر باعث تیره تر شدن رنگ موها و پوست می شود و به همین دلیل افرادی که ملانین بیشتری در بدنشان تولید می شود، پوست و موهای تیره تری دارند.

علاوه بر رنگ موهای سر و صورت، میزان ملانین موجود در دیگر مناطق بدن اشخاص هم یکسان نیست. پس ممکن است لیزر موهای زائد سایر نقاط بدن مانند زیر بغل برای افراد با رنگ موهای سر روشن موثر باشد.

چون معمولا  موهای زائد بدن که نیاز به لیزر دارند، بلوند یا سفید نیستند و رنگ تیره دارند. به صورت کلی هر جایی از بدن که موهای تیره دارد می تواند لیزر شود اما اگر موها روشن و بور بود، هرگز این ریسک را قبول کنید و موهای زائد روشن را لیزر نکنید.

لازم به ذکر می باشد که رنگ موها با بالا رفتن سن تغییر می کند. با افزایش سن موهای صورت شما بیشتر می شوند. در عین حال ملانین تولید شده کمتر می شود و به همین دلیل رنگ آن ها روشن تر می شود.

در بیشتر خانم ها پس از دوره ی یائسگی موهای سفید زیادی روی چانه رشد می کند. در آقایان با افزایش سن موهای سفید زیادی روی گوش و ابروها پدیدار می شوند. نکته بسیار مهم این است که نبود ملانین در ساختار موها بر نتیجه ی استفاده از دستگاه لیزر مو تاثیر بسزایی می گذارد و موهای سفید با استفاده از لیزر از بین نمی روند.

آیا با لیزر موهای سفید از بین میرن؟

از دلایل اثر نداشتن لیزر موهای زائد بر موهای سفید چه می باشد؟

لیزر موهای سفید ، خاکستری، قرمز ، می توان اذعان داشت که عملکرد همه دستگاه های لیزر موهای زائد به وجود ملانین در فولیکول های مو وابسته می باشد. ملانین یا همان رنگ دانه ی مو انرژی لیزر را جذب خواهد کرد و از آسیب دیدن و سوختگی پوست نواحی اطراف جلوگیری به عمل می اورد. به همین دلیل در بسیاری از درمان های لیزری مثل از بین بردن لکه های ناشی از افزایش سن، مورد استفاده قرار می گیرد.

همین ویژگی رنگ دانه های ملانین موجب می شود که لیزر موهای زائد بدون این که به سایر بافت های بدن آسیبی برساند، موهای زائد را ازبین ببرد، از رویش مجدد آن ها جلوگیری کرده و نتیجه ی رضایت بخشی به همراه داشته باشد.

اگر میزان ملانین پوست برای جذب گرما و انرژی لیزر کافی نباشد، لیزر نه تنها موهای زائد را از بین نخواهد برد، بلکه می تواند به پوستتان صدمه بزند و باعث سوختگی شود. اما این موضوع بدان معنا نمی باشد که افرادی که رنگ موهایشان بلوند، خاکستری یا سفید است، به هیچ عنوان نمی توانند از لیزر برای رفع موهای زائد استفاده کنند.

معمولا ملانین موجود در فولیکول های موهای مناطقی مثل زیر بغل، پاها، بیکینی و سایر نواحی بدن به میزان کافی وجود دارد. به همین دلیل با این شرایط نیز می توان از لیزر استفاده کرد.

 

آیا لیزر موهای زائد، بر موهای قرمز اثر بخشی دارد؟

لیزر موهای سفید ، خاکستری، قرمز ،حتما شما هم شنیده اید که افرادی که موهای قرمز دارند، گزینه ی مناسبی برای درمان لیزر نیستند و نتیجه ی دلخواه را نمی گیرند. اما این مورد برای همه ی افراد صادق نیست. لیزر الکس این قدرت را دارد که روی موهای قرمز بعضی نواحی بدن اثرگذار باشد و موهای زائد را از بین ببرد.

میزان تراکم موهای بدن، رنگ دانه ی موهای بخش مورد نظر و رنگ پوست شما تعیین می نماید که شما کاندید مناسبی برای لیزر موهای زائد هستید یا خیر. در این باره به نکات بسیار مهمی که در زیر به آن اشاره می کنیم، توجه فرمایید:

 • شایان به ذکر است که دلیل این که لیزر موهای زائد، موهای قرمز را از بین نمی برد، در مکانیسم عمل اشعه های پرانرژی لیزر است، اشعه هایی که برای از بین بردن موهای زائد استفاده می شوند، بر اساس تفاوت بین رنگ مو و پوست اثر می کنند.
 • مکانیسم عمل لیزر الکساندرایت به این صورت است که رنگ دانه های ریشه ی موها را هدف قرار می دهد. به این ترتیب موها از بین می روند، اما پوست بخش های اطراف آسیب نمی بیند.
 • اگر لیزر، تفاوت رنگ دانه ی مو از پوست را به درستی تشخیص ندهد، لیزر اثر نخواهد کرد و موهای زائد از بین نخواهند رفت.

 

همان گونه که می دانید، لیزر موهای زائد بر روی موهای تیره بهتر عمل می کند، به دلیل آن که تفاوت رنگ آن ها با پوست روشن بیشتر است و به آسانی توسط رنگ دانه های تیره ی موجود در ساختار مو جذب خواهد شد.

در فردی که موهای قرمز دارد، تفاوت رنگ موهای بدن آن ها با پوستشان کم است و لیزر این اختلاف رنگ را تشخیص نمی دهد. به این ترتیب امکان آسیب دیدگی پوست در این افراد بسیار بیشتر خواهد بود. با این توضیحات حتما متوجه شده اید که در صورتی که فرد پوست خیلی روشنی داشته باشد، لیزر می تواند اثر بخشی داشته باشد.

ملانین چیست؟

افرادی که موهای قرمز دارند برای لیزر موهای زائد خود چه کارهایی باید انجام دهند؟

 

توصیه می کنیم افرادی که موهای قرمز دارند و دیگر نمی خواهند از روش های قدیمی مثل کرم های مو بر و شیو کردن استفاده کنند، برای مشاوره به متخصص پوست مراجعه کنند. برای درصد بالایی از افراد حتی با رنگ موهای قرمز لیزر موهای زائد در مناطقی از بدن که تفاوت رنگ پوست و مو زیاد است، می تواند بسیار مؤثر باشد.

اگر تفاوت رنگ دانه های پوست و مو کافی باشد، آن گاه لیزر موهای زائد کاملاً اثر گذار خواهد بود. موهای قرمز رنگ دانه های بسیار کم تری دارند و به همین دلیل انرژی کمتری را جذب می کنند. این ویژگی در افراد با موهای قرمز باعث می شود که نسبت به افرادی که موهای تیره تری دارند، به جلسات درمان بیشتری برای کاهش دائمی موهای زائد بدن خود نیاز داشته باشند تا نتیجه ی دلخواه را بگیرند.

 

می توان اذعان داشت که از بین بردن موهای زائد با لیزر برای همه ی افرادی که موهای قرمز رنگ دارند به طور قطع موثر نخواهد بود. اما برای افرادی که موهای قرمز تیره تر یا ضخیم تری دارند ممکن است بسیار موثر و مناسب باشد.

معمولا در این افراد برای از بین بردن و کاهش موهای زائد با لیزر با بهترین نتیجه دست کم به 5 جلسه لیزر نیاز است. البته اگر موها کمی روشن تر و نازک تر باشند، معمولا بهتر است درمان چند جلسه بیشتر ادامه یابد. منظور ما در این قسمت از موهای روشن، موهای خاکستری و بور نیست، برای مثال یک یا دو درجه از موهای تیره یا مشکی روشن تر باشد!

 

بنابراین می توان اشاره داشت که لیزر موهای زائد برای افرادی که موهای قرمز دارند نیز موثر می باشد. تصور نکنید که چون بدن شما ملانین کافی تولید نمی کند، پس از مزایای لیزر محروم هستید. به یک متخصص پوست و موی مجرب مراجعه کنید تا با بررسی دقیق وضعیتتان بهترین روش از بین بردن موهای زائد را برای شما انتخاب نماید.

از بین بردن موهای زائد

چگونه موهای سفید صورت را از بین ببریم؟

 

افزایش تعداد موهای سفید روی صورت با افزایش سن، کاملا طبیعی و بخشی از روند تغییرات فیزیکی بدن انسان است. با افزایش سن سطح ملانینی که توسط بدن تولید می شود کاهش می یابد.

این موضوع بدان معنا نمی باشد که که رنگ دانه هایی که باعث ایجاد رنگ پوست و مو می شوند، کمتر تولید می گردند. در بسیاری از خانم ها پس از یائسگی موهای سفید یا خاکستری زیادی روی صورتشان رشد می کند. در آقایان هم با افزایش سن، روی گوش ها و ابروها موهای سفید بیشتری رشد می نماید. چاره ای ندارید که از همان روش های قدیمی برای از بین بردن موهای سفید صورت استفاده کنید.

از روش های قدیمی که برای از بین بردن موهای زائد استفاده می شود، می توان به صورت زیر اشاره داشت:

 

 • اصلاح کردن صورت یا بدن با تیغ یا ژیلت

برای انجام این روش بهتر است گام های زیر را انجام دهید:

 1. پوست خود را با آب گرم مرطوب کنید.
 2. مقداری از یک کرم اصلاح کننده را به قسمتی که می خواهید اصلاح کنید بمالید.
 3. می توانید از تیغ یا ژیلت برای اصلاح استفاده کنید.
 4. بهتر است برای این که پوست صورتتان زخم نشود، تیغ را در جهت رشد مو بکشید.
 5. افزایش سن رشد موها کاهش می یابد. به همین دلیل مدت زیادی زمان می برد تا دوباره به اصلاح کردن نیاز پیدا کنید.

 

 • بند انداختن موهای زائد:

لازم به ذکر است که بند انداختن هم روش مناسبی برای از بین بردن موهای سفید است. با بند انداختن، موها از ریشه بیرون کشیده می شوند و به همین دلیل معمولا سه تا هشت هفته زمان می برد تا دوباره رشد نماید. برای این که از عفونت جلوگیری کنید، حتما نخ بند یا موچینی که استفاده می کنید را با الکل ضد عفونی کنید.

 

 • استفاده از کرم موبر برای از بین بردن موهای زائد:

شما می توانید موهای زائد سفید خود را با یک کرم موبر از بین ببرید. مواد موجود در کرم های موبر بافت ساقه ی مو و بخشی از ریشه ی آن را حل می نماید. معمولا دو هفته بعد موها دوباره رشد خواهند کرد. برای از بین بردن موهای زائد با کرم های موبر به موارد زیر توجه فرمایید:

 1. مطابق دستوری که روی بسته یا بروشور داخل محصول نوشته شده است، کرم را روی موها مالیده و به مدتی که نوشته شده صبر کنید تا کرم اثر کند.
 2. سپس کرم و موهای جدا شده را را با یک پارچه ی گرم پاک کنید.
 3. برای جلوگیری از ایجاد آلرژی و حساسیت پوستی، به خصوص اگر پوست حساسی دارید، حتما قبل از این که کرم را به تمام پوست خود بمالید، روی بخش کوچکی آن را امتحان کنید. اگر قرمزی، سوزش، خارش یا علامت غیرطبیعی دیگری مشاهده نکردید، می توانید به استفاده از آن ادامه دهید.

الکترولیز موهای زائد

الکترولیز موهای زائد :

حتما برای انجام درمان های الکترولیز برای از بین بردن دائمی موهای زائد به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. این روش نیز یکی از روش های نوین برای از بین بردن موهای زائد می باشد. نکات بسیار مهم درباره الکترولیز موهای زائد به صورت زیر می باشد:

 • برای از بین بردن موهای زائد با استفاده از تکنیک الکترولیز، یک سوزن نازک را به هر شفت مو وارد کرده و جریان برق را از طریق سوزن به داخل آن شلیک می کنند. به این ترتیب ریشه ی مو از بین می رود.
 • این تکنیک موهای زائد را به صورت دائمی از بین می برد. البته موهایی که ریشه های محکم دارند ممکن است به جلسات بیشتری احتیاج داشته باشند.
 • از طرفی این روش زمان بر نیز هست. معمولا الکترولیز موهای سفید پشت لب حدود 10 ساعت زمان می برد.

 

لازم به ذکر می باشد که الکترولیز معمولا عوارض جانبی هم دارد. مانند تغییر رنگ پوست در اطراف نقطه ی الکترولیز شده. در موارد بسیار نادری ممکن است محل الکترولیز زخم شود.

 

آیا با استفاده از لیزر موهای زائد، می توان موهای خاکستری را نیز از بین برد؟

لیزر موهای سفید ، خاکستری، قرمز ، همان گونه که گفته شد میزان اثر بخشی لیزر به تفاوت رنگ پوست و موی فرد بستگی خواهد داشت و به همین دلیل لیزر موهای زائد بر روی موهای سیاه یا قهوه ای تیره تاثیر بیشتری دارد.

اگر موهای شما خاکستری، سفید، بلوند یا قرمز می باشد، از درمان های دیگری می توانید بهره ببرید. علت این که لیزر نمی تواند موهای خاکستری را از بین ببرد این می باشد که در این روش لیزر رنگ دانه ی موها را هدف قرار می دهد. رنگ های دیگر مو مثل سفید و خاکستری ملانین کمی دارند و اندازه کافی تیره نیستند که بتوانند اشعه های لیزری را جذب کنند.

لیزر موهای خاکستری و قرمز

پیشرفت تکنولوژی لیزر موهای زائد برای از بین بردن موهای سفید:

لیزر موهای سفید ، خاکستری، قرمز ، همان گونه که در این مقاله توضیح داده ایم، در موهای سفید ملانین کافی در ساختار فولیکول مو وجود ندارد و به همین دلیل هیچ نوع لیزری را جذب نمی کنند. روش های درمانی بسیاری با استفاده از دستگاه های مختلف لیزر مو به منظور از بین بردن موهای زائد به کار برده شده اند اما هیچ کدام مؤثر نبوده اند.

لازم به ذکر است که روش های دیگری هم مانند الکترولیز برای از بین بردن دائمی موهای زائد وجود دارد. البته نتایج این تکنیک ها به اندازه ی لیزر ماندگار نمی باشد. با این حال الکترولیز می تواند به میزان چشم گیری از رشد مجدد موهای زائد جلوگیری کند.

از بین بردن موهای زائد با تکنیک الکترولیز بسیار زمان بر است. به دلیل آن که تک تک تارهای مو باید مورد هدف قرار بگیرند. این در حالی است که در روش لیزر به طور هم زمان چندین تار مو را مورد هدف قرار می دهند.

لیزر موهای سفید ، خاکستری، قرمز ، به این ترتیب به زمان کمتری نیاز می باشد. اگر هم چنان همه  موهای بدن شما سفید یا خاکستری نشده توصیه می کنیم یک دوره لیزر موهای زائد با لیزر و الکترولیز را با هم انجام دهید تا از مزایای هر دو تکنیک بهره مند شوید و بهترین نتیجه را بگیرید. به این ترتیب تمام موهای سفید و خاکستری که توسط لیزر تحت تأثیر قرار نمی گیرد، با الکترولیز از بین می روند. می توانید موهایی هم که تیره تر هستند را در مدت کوتاه تری با لیزر از بین ببرید.

نکته بسیار مهم این است که در این زمینه به یک متخصص پوست و مو مراجعه فرمایید. پزشک متخصص همه ی تکنیک های  درمانی را با توجه به شرایط شما مورد بررسی قرار می دهد و هم چنین تشخیص خواهد داد که آیا موهای تیره ی شما به اندازه کافی ملانین دارند که لیزر بر آن ها تاثیر گذار باشد یا خیر.

با پیشرفت تکنولوژی در زمینه ی لیزر برای حذف موهای زائد، دستگاه هایی اختراع شده اند که امکان استفاده از هر دو روش درمان الکترولیز و لیزر الکساندرایت در یک دستگاه وجود دارد. به این ترتیب اپراتور لیزر می تواند با تنظیم دستگاه، درمان مناسب برای هر بخش از بدن بیمار را انجام دهد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


رزرو وقت آنلاین


 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

ارتباط با ما


Call Now Buttonتماس با ما