تلفن کلینیک زیبایی مهراز 02144500811-12
آدرس کلینیک زیبایی مهراز تهرانسر، میدان کمال الملک ، ساختمان کمال الملک واحد 3

راه های جلوگیری از جوش بعد از لیزر

راه های جلوگیری از جوش زدن بعد از لیزر


تاریخ انتشار : 29 فروردین 1400     

Rate this post

راه های جلوگیری از جوش زدن بعد از لیزر ، همان گونه که می دانید در سال های اخیر، از بین بردن موهای زائد با استفاده از روش های مدرن و به کارگیری از تکنولوژی های به روز، به یکی پرطرفدار ترین تکنیک های زیبایی و درمانی تبدیل شده است.

تکنیک های متنوعی مانند الکترولیز، لیزر مو، IPL، لیزر خانگی و … برای از بین بردن موهای زائد ناشی از مصرف داروهای هورمونی، ابتلا به دیابت، تیروئید و مشکلات پوستی یا اجتناب از روش‌های سنتی و اپیلاسیون و شیو کردن وجود دارد. هر یک از این تکنیک ها، روی هر بیمار اثر بسیار متفاوتی خواهد گذاشت. باید اشاره داشت که لیزر موهای زائد هم برای بانوان و هم چنین برای آقایان مورد استفاده قرار می گیرد.

شما باید در انتخاب کلینیک مورد نظر خود دقت کافی را داشته باشید تا لیزر بر روی پوست شما عوارض جدی ندهد و پوستتان آسیب نبیند. برخی از افراد پس از انجام لیزر موهای زائد با جوش های ریز در منطقه لیزر شده مواجه می شوند. به همین دلیل قصد داریم تا در این مقاله به بررسی علت ها و راهکارهای جلوگیری از جوش زدن بعد از لیزر موهای زائد بپردازیم، شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما باشید.

 

لیزر موهای زائد چه عوارضی دارد؟

لازم به ذکر می باشد که بسته به میزان حساسیت‌ های پوستی و هم چنین گستردگی موهای زائد در فرد، ممکن است عوارض جانبی مختلفی روی پوست بیمار ایجاد شود. یکی دیگر از عوارض جانبی پس از لیزر جوش زدن است که ممکن است که برخی بیماران به آن دچار شوند. از دیگر عوارض جانبی احتمالی لیزر مو می توان به موارد مهم زیر اشاره داشت:

 • التهاب پوست
 • تورم در ناحیه لیزر شده
 • سوزش
 • خارش
 • پوسته پوسته شدن
 • تغییر رنگ دانه های پوست
 • تیره تر یا روشن تر شدن بعضی از بخش هایی که تحت درمان لیزر قرار گرفته اند

 

مراقبت بعد از لیزر

فواید کرم زینک اکساید و لیزر موهای زائد:

راه های جلوگیری از جوش زدن بعد از لیزر ، نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که کرم زینک اکساید قرمزی و التهاب پوست را درمان می کند. معمولا پزشک متخصص لیزر توصیه می نماید که پس از لیزر مو از این کرم استفاده شود. اما باید توجه داشته باشید که کرم زینک اکساید باید به اندازه ی یک لایه ی نازک روی پوست مالیده شود.

چون اگر این کرم بیش از اندازه استعمال شود، می تواند  پس از لیزر باعث جوش شود به دلیل آن که بافت کمی چرب می باشد و از همه مهم تر این کرم تا زمانی که شسته نشود بر روی پوست شما می ماند و جلوی تنفس پوستتان را می گیرد و همین موضوع باعث ایجاد جوش خواهد شد.

 

دلایل ایجاد جوش پس از لیزر موهای زائد:

باید بیان شود که جوش زدن پس از لیزر موهای زائد بنا به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد و این دلایل در برخی از مواقع به اپراتور لیزر و کلینیک لیزر بستگی خواهد داشت. از جمله دلایلی که افراد پس از انجام لیزر موهای زائد جوش می زنند، می توان به موارد مهم زیر اشاره داشت:

 • تنظیمات نامناسب دستگاه لیزر
 • حساس بودن پوست افراد
 • پوست های چرب
 • ابتلا به بیماری های خاص
 • آلودگی محیط و بهداشتی نبودن هندپیس لیزر
 • رعایت نکردن مراقبت های پوستی پس از لیزر
 • استفاده از دستگاه لیزر نامناسب

حال در زیر به تشریح و توضیح هر یک از این دلایل می پردازیم، با ما باشید.

 

تنظیمات نامناسب دستگاه لیزر:

راه های جلوگیری از جوش زدن بعد از لیزر ، باید بیان شود که مکانیسم لیزر موهای زائد به این صورت است که پرتوی لیزر از سطح پوست عبور می کند و ملانین های ریشه ی مو آن را جذب می کنند و حرارت بالای ایجاد شده توسط لیزر، فولیکول های مو را می سوزاند.

به این ترتیب با از بین رفتن فولیکول ها، موهای زائد دیگر رشد نخواهند کرد و به عبارت دیگر رشد آن ها متوقف خواهد شد. لازم به ذکر است که اگر اپراتور لیزر مهارت کافی برای تنظیم تعداد پالس و مدت زمان پالس های لیزر متناسب با پوست و موی شما را نداشته باشد، بعد از لیزر جوش و التهاب شدید پوست ایجاد خواهد شد.

 

حساس بودن پوست:

پوست بعضی از افراد بسیار حساس می باشد و با کمترین تحریکی جوش می زند و دچار التهاب می شوند. معمولا افرادی که پوست روشن دارند به این حالت دچار می شوند. البته حتی اگر فردی پوست تیره داشته باشد و به طور مناسب از دستگاه لیزر استفاده نکند، پس از لیزر جوش می زنند.

برای پوست های حساس پزشکان راهکار هایی را در اختیار اپراتوران قرار می دهد و پس از آن که بیمار لیزر موهای زائد خود را انجام داد، کرم هایی به ایشان معرفی می کنند که باعث ایجاد جوش در بدن آن ها نشود و یا از ایجاد جوش جلوگیری به عمل آورد.

 

پوست های چرب:

می توان اذعان داشت افرادی که پوست چرب دارند، منافذ پوستشان بسته شده است. لیزر موهای زائد پوست را تحریک می کند. به این ترتیب غدد چربی زیر پوست، چربی بیشتری ترشح می کنند. هر چه پوست چربی بیشتری تولید کند، جوش های بیشتری روی سطح پوست ایجاد می شود.

از این رو عارضه ی جوش زدن بعد از لیزر معمولاً در افراد با پوست های چرب بیشتر اتفاق می افتد. خوشبختانه پزشکان ماهر راهکارهای بسیاری برای پوست های چرب دارند و پس از لیزر به آن ها توصیه های بسیار مهمی می کنند.

داشتن پوست چرب و حساس

ابتلا به بیماری های خاص :

متخصصان مطالعات بسیاری در مورد عوارض جانبی لیزر مو با دستگاه های مختلف انجام داده اند. بر اساس آمارهای به دست آمده، افرادی که به بیماری های خاص مانند مواردی که در زیر بیان می شود،  مبتلا هستند، جوش زدن بعد از لیزر متداول تر است :

 • عفونت های پوستی
 • دیابت
 • اختلال در سیستم ایمنی بدن

پس اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید و یا داروهای هورمونی استفاده می کنید، پیش از انجام لیزر موهای زائد باید پزشک متخصص خودرا در جریان بگذارید تا دچار این عارضه نشوید.

 

آلودگی محیط و بهداشتی نبودن هندپیس لیزر:

لازم به ذکر است که بهداشتی نبودن محیطی که پروسه ی لیزر در آن انجام می شود، به ویژه آلودگی هندپیس لیزر یکی از علل جوش زدن بعد از لیزر است. هنگامی که برای لیزر موهای زائد خود به کلینیک یا مرکز لیزر مراجعه می کنید، حتما از رعایت اصول بهداشتی مطمئن شوید. حتی برای اطمینان بیشتر می توانید از اپراتور لیزر بخواهید که قبل از شروع، هندپیس دستگاه را عوض کرده و برای شما از یک هندپیس جدید استفاده کند.

 

نکات بسیار مهمی که لازم است بدانید، به صورت زیر می باشد:

 • بر خلاف سایر دستگاه های لیزری، هنگام استفاده از دستگاه لیزر الکساندرایت می توان برای هر بیمار هندپیس را عوض کرد.
 • هم چنین توجه داشته باشید که محیط و محلی که در آن لیزر انجام می شود حتما بهداشتی باشد و از کاورها، دستکش ها و ملحفه های یک بار مصرف استفاده شود.
 • برای محافظت از سلامت چشم های خود در برابر اشعه ی لیزر، از متخصص لیزر عینک محافظ بگیرید.

 

رعایت نکردن مراقبت های پوستی پس از لیزر:

اگر پس از لیزر موهای زائد از پوست خود به صورت اصولی مراقبت نکنید، زمینه ی جوش زدن پس از لیزر را فراهم کرده اید. پس از پایان جلسات لیزر، دقیقا طبق توصیه های پزشک متخصص یا اپراتور عمل کنید، مثلا به موارد بسیار مهم زیر توجه داشته باشید:

 • هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب، حتما از کرم های ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.
 • پس از لیزر موهای زائد، به هیچ عنوان با آب داغ دوش نگیرید.
 • سونا پس از لیزر ممنوع است. و …

بنابراین رعایت موارد توصیه شده در مورد مراقبت های پس از لیزر مو، نه تنها برای سلامت پوست شما بسیار اهمیت دارد، بلکه احتمال جوش زدن را کاهش می دهد.

 

استفاده از دستگاه لیزر نامناسب :

باید بدانید که لیزر الکساندرایت بهترین دستگاه لیزر مورد تایید برای حذف موهای زائد است. این دستگاه بیشترین تاثیر را در از بین بردن دائمی موهای زائد بخش های مختلف بدن دارد. با دستگاه لیزر الکس می توانید با حداقل عوارض جانبی به بهترین نتیجه برسید. البته دستگاه لیزر الکس فقط برای پوست های روشن تاثیرگذار  است. برای پوست هایی که تیره هستند باید از دستگاه هایی با طول موج بلندتر مانند لیزر ان دی یاگ استفاده شود. عدم استفاده از دستگاه متناسب با رنگ پوست احتمال جوش زدن بعد از لیزر را افزایش می دهد.

علل ایجاد جوش بعد از لیزر

جای جوش پس از لیزر تا چه مدت باقی خواهد ماند؟

درست است که جوش زدن پس از لیزر آزار دهنده است، اما نگران نباشید چون کاملا پس از مدتی از بین می روند. برای لیزر یک سری عوارض زود گذر وجود دارد که جوش زدن نیز از آن دسته می باشد.

لازم به ذکر است که قرمزی و ملتهب شدن پوست، تورم، بی حسی و کرختی یا در موارد شدید تر تاول های پوستی یا سوختگی سطحی از عارضه های جانبی پس از لیزر موهای زائد هستند. این ضایعات به دلیل استفاده از دستگاه لیزر نامناسب و یا عدم مهارت کافی اپراتور لیزر ایجاد می شوند و معمولا پس از یک هفته اثرشان از بین می رود. جوش ها هم نهایتا سه الی ده روز پس از لیزر محو می شوند.

اگر این جوش ها پس از ده روز از بین نرفتند یا به حالت غیر طبیعی درآمدند، هر چه سریع تر به متخصص خود مراجعه کنید تا داروهای مناسب را برایتان تجویز کند.

 

راهکارهای مناسب برای جلوگیری از جوش زدن بعد از لیزر:

برای جلوگیری از جوش زدن راهکارهای خاصی وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 • پوست لیزر شده به هیچ عنوان نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرد. اگر پس از لیزر صورت باید از خانه بیرون بروید، حتماً کرم ضد آفتاب با SPF بالاتر از ۳۰ استفاده کنید.
 • پوست خود را برنزه نکنید. به هیچ عنوان آفتاب نگیرید و پوست خود را با دستگاه سولاریوم برنزه نکنید. قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و اشعه ی دستگاه سولاریوم پس از لیزر، باعث جوش زدن، ملتهب شدن پوست و تاول های بسیار وخیم می شود.
 • به هیچ عنوان پوست خود را در معرض حرارت قرار ندهید. حمام آب گرم، سونا یا اتاق بخار پس از لیزر موهای زائد برای سلامت پوست بسیار مضر است.
 • از تحریک پوست خود توسط مواد شیمیایی جلوگیری کنید. بعضی از مواد شیمیایی مانند کلر پوست ناحیه ی لیزر شده را تحریک می کنند و تماس آن ها با پوست پس از لیزر باعث جوش زدن می شوند. شوینده ها می توانند پوست لیزر شده ی شما را حساس کنند.
 • پس تا بیست و چهار ساعت پس از لیزر از شوینده های صابونی برای شست و شوی صورت خود استفاده نکنید.
 • توصیه می شود تا یک روز پس از لیزر صورت از محصولات آرایشی استفاده نکنید.
 • هم چنین پس از لیزر موهای زائد خود، به استخر نروید چون در آب استخرها کلر وجود دارد و پوستتان را تحریک می کند.

آلوده بودن هندپیس

درمان جوش های ایجاد شده پس از لیزر موهای زائد:

راه های جلوگیری از جوش زدن بعد از لیزر ، همان طور که در قسمت های قبل بیان شد، جوش ها پس از چند روز از بین می روند و کاملا گذرا و موقتی هستند. اگر جوش ها به مرحله ی آزار دهنده نرسیده اند، توصیه می شود که اقدام خاصی انجام ندهید و اجازه دهید خود به خود از بین بروند.

اما اگر سوزش و خارش شدید روی پوستتان احساس می کنید، با استفاده از چند روش می توانید پوست خود را تسکین دهید. به روش ها و نکات مهمی که در زیر بیان می شود، دقت فرمایید:

 • گذاشتن کیسه ی یخ روی ناحیه ای که لیزر شده، می تواند التهابات پوستی را کاهش دهد.
 • به مقدار یک لایه ی نازک از کرم ها و پمادهای ضد جوش مثل زینک اکسید یا آلفا هیدروکسی روی پوست خود بمالید تا جوش ها و التهابات کاهش یابند.
 • اگر پوست چربی دارید و منافذ پوستتان بسته شده است، احتمالا پوست شما بعد از لیزر جوش می زند. بخور بابونه و رزماری با خاصیت ضدعفونی کنندگی، می تواند منافذ پوست را باز کند. به این ترتیب چربی های اضافی از پوست پاک می شوند و جوش ها از بین می روند.
 • یکی از بهترین و موثرترین تسکین دهنده ها برای پوست هایی که دچار التهاب شده اند، ژل طبیعی آلوئه ورا است. گیاه تازه ی آلوئه ورا را در یخچال بگذارید تا کاملا خنک شود. سپس ژل موجود در برگ آلوئه ورا را خارج کنید و روی پوست خود قرار دهید. پس از مدتی خاصیت ضد التهابی آلوئه ورا اثر کرده و پوست شما تسکین می یابد.

جای جوش تا چند هفته بعد از لیزر می ماند

اگر شخصی روی پوست خود جوش های ریزدارد، آیا می تواند لیزر مو انجام دهد؟

این سوال برای بسیاری از مراجعه کنندگان به کلینیک به وجود می آید. برای پاسخ به این سوال باید بیان شود که اگر موهای زائد شما دقیقا روی جوش ها رشد کرده اند، احتمال این که پس از لیزر موهای زائد پوستتان تحریک و ملتهب شود بیشتر است.

معمولا در این شرایط پوست شما بیش از حد معمول جوش می زند. اما جای نگرانی وجود ندارد. با تخریب فولیکول های مو، پس از دو تا سه جلسه لیزر موهای زائد جوش های سطح پوست کاملا از بین می روند.

در صورتی که در جلسات اول پوستتان به طور غیر طبیعی ملتهب شد، بلافاصله به متخصص پوست خود مراجعه کنید تا داروی مناسب شما را تجویز کند. علاوه بر پماد هایی که پزشکتان تجویز می کند، می توانید برای کاهش التهاب و جوش ها از کمپرس یخ استفاده کنید.

 

دو نکته بسیار مهم:

 • اگر عادت دارید که به طور مداوم از روش های قدیمی حذف موهای زائد مانند تیغ زدن یا اپیلاسیون استفاده کنید و به دنبال شیو کردن یا اپیلاسیون پوستتان جوش می زند، بهترین گزینه ی درمانی برای شما لیزر موهای زائد است.
 • یکی از دلایل اصلی جوش زدن پس از اصلاح، موهای زیر پوستی است. لیزر مو علاوه بر درمان جوش های ناشی از اصلاح حین از بین بردن موهای زائد، همه ی موهای زیر پوستی شما را نیز از بین خواهد برد. در این صورت پس از لیزر جوش نخواهید زد. پس جای نگرانی وجود ندارد و می توانید با خیال راحت درمان خود را انجام دهید.

جای جوش بعد از لیزر می ماند

آیا جای جوش ها پس از لیزر روی پوست می ماند؟

جوش های پس از لیزر ناشی از التهابات پوستی هستند و معمولا هفت تا ده روز بعد از بین می روند و جای آن ها نیز روی پوست باقی نمی ماند. در واقع جوش های روی پوست از ضایعات رایج استفاده از لیزر نیست و علت اصلی ایجاد جوش در بیشتر بیماران عدم رعایت اصول بهداشتی و توصیه های پزشک متخصص است.

 

توصیه بسیار مهم:

لازم به ذکر است که اگر جوش های صورت و بدن شما پس از لیزر، غیر طبیعی و شدید است، توصیه می شود به پزشک متخصص خود مراجعه کنید تا داروها و پماد های ضد التهاب و ضد آکنه را برایتان تجویز کند. به این ترتیب جوش ها زودتر از بین می روند و احتمال این که آثار آن ها روی پوست باقی بماند کاهش می یابد.

نکته بسیار مهم این است که از خود درمانی، درمان های خانگی و توصیه ی افراد غیر متخصص اجتناب کنید. چون بیشتر این خود درمانی ها نه تنها جای جوش ها را درمان نمی کنند، بلکه آن ها را  تشدید می‌کند. به جز دستورات پزشک متخصص خود هیچ اقدام دیگری انجام ندهید.

شما می توانید برای لیزر موهای زائد در غرب تهران ، لیزر کل بدن ، لاغری موضعی و موارد زیبایی دیگر با ما در تماس باشید یا از طریق فرم زیر اقدام به تعیین وقت نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


رزرو وقت آنلاین


 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

ارتباط با ما


Call Now Buttonتماس با ما