تلفن کلینیک زیبایی مهراز 02144500811-12
آدرس کلینیک زیبایی مهراز تهرانسر، میدان کمال الملک ، ساختمان کمال الملک واحد 3

شیو کردن موهای زائد

نحوه شیو موها قبل و بعد از لیزر و فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد


تاریخ انتشار : ۱۲ بهمن ۱۳۹۹     

لیزر موهای زائد یکی از بهترین روش های ممکن برای از بین بردن موهای زائد می باشد که مزایای بسیاری دارد. در کنار مزایای بسیار زیاد لیزر شما باید نکات بسیاری را در طول درمان با این روش رعایت فرمایید که یکی از آن نکات مهم نحوه شیو کردن موها قبل و بعد از لیزر می باشد.

نحوه شیو کردن موهای زائد و مسائل مربوط به آن ، به اندازه ایی مهم است که اثر بخشی لیزر تا حدی به آن ها بستگی دارد، بنابراین در این مقاله سعی کرده ایم که درباره نحو شیو  موها قبل و بعد از لیزر و فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد مطالبی را برای شما عزیزان عنوان نماییم، بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما باشید.

شیو کردن موهای زائد :

لازم به ذکر می باشد که به دلیل نحوه عملکرد و اثر لیزر موهای زائد، پزشکان از مشتریان خود می ‌‌خواهند که قبل از جلسات لیزر موهای زائد موهای زائد خود را اصلاح ( شیو) کنند تا نتایج حداکثری از لیزر خود به دست بیاورند. هدف از لیزر مواردی که در زیر بیان می کنیم می باشد :

 • لیزرهایی که برای رفع موهای زائد استفاده می ‌شوند ملانین (رنگدانه) را در فولیکول‌های موها هدف قرار می ‌دهند.
 • در واقع هدف نهایی از لیز موهای زائد آن است که با از بین بردن فولیکول مو، رشد موها را متوقف کند.

با اصلاح  و شیو کردن موها قبل از جلسات لیزر ، تنها مقداری از مو ( و ملانین آن ) باقی می‌ماند که زیر سطح پوست و نزدیک فولیکول مو قرار دارد و به این شکل فولیکول موها سهم بیشتری از انرژی لیزر را دریافت کرده و درمان هدفمند تر و موثر تر خواهد بود.

بنابراین می توان اذعان داشت که، اصلاح موهای زائد در فواصل بین جلسات لیزر کل بدن قطعاً ایده خوبی است که هیچ تاثیر منفی در نتیجه کار ایجاد نمی‌ کند ، و خوشبختانه بعد از هر جلسه ، موهایی که باید شیو شوند نیز کمتر خواهند شد!

نکاتی درباره اصلاح موها قبل و بعد از جلسه  لیزر موهای زائد :

قبل از آن که به بررسی نکات مربوط به نحوه شیو موها قبل و بعد از لیزر بپردازیم، عنوان می کنیم که هرگز در طول درمان لیزر موهای زادئ خود را از ریشه جدا نکنید، این کار باعث می شود تمام تأثیرات لیزر از بین برود و دوره درمان شما بیشتر شود.

بهترین راه برای آن که قبل از لیزر به کلینیک مراجعه کنید، شیو کردن یا اصلاح کردن موها به وسیله ژیلت است، بنابراین استفاده از راه هایی مانند اپیلاسیون و … را فراموش کنید.

همان گونه که بیان شد، شما می ‌توانید قبل و بعد از جلسات لیزر، موهای زائد خود را اصلاح کنید ، اما ترفند هایی وجود دارد که به شما کمک می‌ کند نتایج بیشتری از درمان خود کسب کرده و از پوست خود نیز محافظت کنید.

نحوه شیو موها قبل و بعد از لیزر

شیو کردن موها قبل از لیزر موهای لیزر :

دستورالعمل‌های مخصوص این کار به صورت زیر عنوان می شوند :

 • موهای خود را فقط شیو کنید- اپیلاسیون نکنید، موم نیاندازید و از پودر یا کرم‌های موبر استفاده نکنید.
 • شما فقط باید بخشی از موها که بالاتر از سطح پوست هستند را اصلاح کنید نه این که مو را کاملا خارج کنید. در صورتی که موم بیاندازید یا از کرم‌های موبر استفاده کنید ، دیگر ملانینی باقی نمی‌ ماند که لیزر بتواند آن را هدف قرار دهد.
 • شب قبل از جلسه لیزر شیو کنید. اصلاح کردن موها بلافاصله قبل از لیزر ممکن است باعث تحریک پوست شود.
 • قبل از شیو کردن، پوست خود را لایه برداری کنید. این کار به رفع سلول‌های مرده سطح پوست کمک کرده و باعث می ‌شود راحت تر شیو کنید.
 • از لسیون‌های مرطوب کننده بعد از اصلاح استفاده نکنید. در شرایط معمولی ، استفاده از لسیون ‌های مرطوب‌کننده بعد از اصلاح کار خوبی است ، اما ممکن است مقداری از این لوسیون تا زمانی که مجددا حمام نکنید ، باقی مانده و در طول انجام لیزر هنوز روی پوست تان باشد.
 • در صورتی که احتمال می ‌دهید پوست تان تحریک شود و یا لکه‌ هایی روی آن ایجاد شود از ماشین اصلاح برقی استفاده کنید. بعضی از مناطق بدن مانند ناحیه بیکینی بسیار حساس هستند. استفاده از ماشین اصلاح برقی در شب یا صبح قبل از جلسه لیزر، احتمال آسیب‌ دیدگی پوست را کاهش می ‌دهد.
 • بعد از هر جلسه لیزر چند روزی صبر کنید و بعد موهای زائد خود را اصلاح کنید. پوست بلافاصله بعد از لیزر ممکن است کمی حساس شده باشد ، بنابراین بهتر است برای اصلاح کردن کمی صبر کنید تا پوستتان تحریک نشود.
 • بعد از لیزر، 4 تا 5 روز صبر کنید و بعد لایه برداری کنید. به این ترتیب احتمال تحریک پوست در ناحیه تحت لایه‌ برداری کمتر خواهد شد.
 • حواستان به ریزش موها باشد. چند روز پس از لیزر ، موهای آسیب دیده شروع به ریزش می‌ کنند. برخی از افراد این مساله را با رشد مو اشتباه می‌گیرند و به سرعت‌ به سراغ تیغ می ‌روند.
 • قبل از شیو کردن ، با یک لیف یا اسکراب به آرامی روی موها بکشید. اگر مو‌یی مرده باشد بلافاصله از پوست خارج شود.
 • روند جدید شیو موهای خود را تحت نظر اشته باشید. نیاز به اصلاح کمتر ، نشانه موثر بودن درمان است.

فواصل زمانی مناسب بین جلسات لیزر موهای زائد چگونه می باشد ؟

نکته بسیار مهمی که باید بدانید این می باشد که موهای بدن ما سه چرخه یا فاز رشد مختلف دارند که به صورت زیر می باشد :

 • آناژن
 • کاتاژن
 • تلوژن

لازم به ذکر است که فاز آناژن دوره ‌ای است که مو به ریشه متصل است و تنها وقتی است که در آن درمان با لیزر موهای زائد موثر است و می‌ تواند به خوبی موها را از بین ببرد. در هر مقطع زمانی مشخص ، موها در یکی از مراحل خاص رشد خود قرار دارند ، و به همین دلیل است که به چندین جلسه درمان نیاز است تا تمام  فولیکول ‌های مو در مرحله آناژن خود تحت درمان با لیزر قرار بگیرند.

فاز رشد موها در نواحی مختلف بدن ، متفاوت است. عملکرد جدیدترین دستگاه‌های لیزر موهای زائد،  بر اساس از بین بردن فولیکول ‌های مو در مرحله فعال رشد مو (آناژن) است. به همین دلیل فاصله بین جلسات لازم است به اندازه‌ای باشد که فولیکول‌های مو مجددا وارد فاز رشد خود شوند. به عنوان مثال ، رشد موهای صورت سریع تر است و بنابراین توصیه می ‌شود فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد این ناحیه 4-5 هفته یکبار باشد.

با این حال ، برای ناحیه بیکینی و نیز لیزر زیر بغل که چرخه رشد کند تر است ، توصیه می ‌شود که جلسات درمانی در فواصل 6-8 هفته یک بار برگزار شوند. برای نواحی ممکن است لازم باشد 8-10 هفته بین جلسات وقفه بیافتد.

به منظور دستیابی به بهترین نتایج ، توصیه می‌شود که جلسات درمانی به صورت متوالی و در فواصل زمانی مساوی حداقل 6 تا 8 هفته‌ای، برگزار شوند. این مسئله بیشتر به مواردی که در زیر بیان می شود بستگی خواهد داشت :

 • نوع پوست
 • رنگ موها
 • میزان ضخامت موها
 • ناحیه درمان و رشد کلی مو
 • مقدار موها و ژنتیک فرد

 

مراقبت های پوستی پس از لیزر موهای زائد :

 

همان گونه که در ابتدای این مقاله ذکر کردیم، لیزر موهای زائد یکی از محبوب ترین روش ‌های درمانی زیبایی است و درک دلیل محبوبیت آن نیز چندان دشوار نیست. این کار یکی از کارآمد ترین روش‌ ها برای رفع موهای زائد در افراد است و تقریباً برای تمامی نواحی بدن نیز قابل انجام است.

پس از سه تا شش جلسه ، اکثریت قریب به اتفاق مراجعین، در ناحیه تحت درمان، تا 90٪ کاهش مو به طور دائم خواهند داشت.

با توجه به افزایش تقاضای شدید برای لیزر موهای زائد در سال‌های اخیر ، آگاهی از مراقبت‌ های لازم بعد از لیزر ، که اکثرا یا آن‌ را فراموش می‌کنند و یا نادیده می ‌گیرند، بسیار مهم است.

به همین دلیل ما در این جا به اختصار توصیه‌ هایی در زمینه مراقبت از پوست بعد از لیزر موهای زائد برای شما ارائه خواهیم کرد که با رعایت آن‌ها احتمال بروز هر گونه مشکل در طول دوره درمان رفع موهای زاید برای شما به حداقل خواهد  رسید.

نکات شیو موهای زائد برای لیزر

 • از غوطه ور کردن ناحیه تحت درمان در آب خودداری کنید

یکی از کارکرد های اصلی در فرآیند لیزر موهای زائد آن است که لیزر ملانین موجود در فولیکول ‌های مو که در پوست قرار دارند را هدف قرار می‌ دهد. از آن جا که لیزر مستقیماً پوست را هدف قرار می ‌دهد ، منافذ طبیعی موجود در پوست از حد معمول خود بازتر خواهند شد، و این بدان معنی است که لازم است فرد زمان و فضای لازم را برای ترمیم پوست خود فراهم کند تا پوست بتواند از هر نوع آسیب ‌دیدگی احتمالی که در اثر لیزر به آن رسیده التیام پیدا کند.

منافذ باز راه آسانی برای ورود باکتری‌ها به پوست و بدن است و شنا کردن در استخر یا دریا ممکن است باعث بروز برخی عوارض جانبی منفی برای شما شود. علاوه بر این ، از قرار دادن ناحیه تحت درمان در معرض بخار نیز خودداری کنید.

 • از نور خورشید دور بمانید

همه ما می‌دانیم که قرار گرفتن در معرض نور آفتاب در روزهای پس از درمان با لیزر مهم ترین چیزی است که به شدت لازم است از آن اجتناب کنیم. این بدان معنی است که نه فقط باید پوست خود را به خوبی در برابر اشعه ماوراء بنفش مضر خورشید پوشش دهید، بلکه تا جایی که می ‌توانید از قرار گرفتن در معرض نور افتاب یا اشعه ماوراء بنفش حتی با وجود استفاده از کرم‌ های ضد افتاب با SPF بالا خودداری کنید.

به خصوص اگر به تازگی لیزر کرده‌  باشید! باید بیان شود که به طور طبیعی پوست بعد از لیزر موهای زائد خیلی حساس‌تر می‌ شود ، که این باعث خواهد شد احتمال ابتلا به هایپرپیگمنتیشن در صورت مواجه مستقیم فرد با نور خورشید بیشتر شود.

هایپرپیگمنتیشن معمولاً به زیاد شدن رنگدانه ‌های پوست یک نقطه خاص گفته می ‌شود و معمولاً به شکل تغییر رنگ یا لک ‌های آفتاب خود را نشان می ‌دهد. اما با پوشیدن لباس ‌هایی که بدن یا ناحیه تحت درمان را به خوبی پوشش می ‌دهند به راحتی می‌ توان از آن پیشگیری کرد. در هفته‌ های بعد از درمان ، استفاده از کرم ‌های ضد آفتاب با SPF بالا در ناحیه تحت درمان نیز مفید خواهد بود.

 • استفاده از کرم های مرطوب کننده را فراموش نکنید

پوست خشک تحریک‌ پذیرتر است و بیشتر احتمال دارد دچار خارش، که احساسی بسیار آزار دهنده است بشود. با استفاده از لوسیون‌ ها یا کرم ‌های طبیعی مرطوب کننده می‌ توانید پوست خود را مرطوب نگه داشته و از بروز این امر جلوگیری کنید و به این ترتیب پوست تعادل چربی و رطوبت خود را مجددا به دست خواهد آورد.

استفاده منظم از کرم ‌های مرطوب کننده پوست با کیفیت، هم چنین کمک می‌ کند تا پوستی صاف‌ تر، نرم ‌تر و با لکه ‌های کمتری داشته باشید. بعد از لیزر موهای زائد ، از کرم‌ هایی استفاده کنید که تا حد ممکن طبیعی باشند روغن نارگیل توصیه بسیار خوبی است.

یکی دیگر از کرم های بسیار مناسبی که می توانید از آن ها بهره ببرید، کرم های ترمیم کننده مخصوص بعد از لیزر می باشند که در تمامی داروخانه ها وجود دارند و از التهاب های شدید پوستی جلوگیری می کنند.

شما خواننده گرامی می توانید برای گرفتن خدمات لیزر موهای زائد در غرب تهران ، لیزر موهای زائد صورت ، جوانسازی و خدمات دیگر با ما در مهراز در تماس باشید یا از فرم زیر وقت خود را رزرو نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =


رزرو وقت آنلاین


 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

ارتباط با ما


Call Now Buttonتماس با ما